"S prazdnikom pabjedy," pozdravujú sa už dnes Moskovčania hoci, ten, najväčší ruský sviatok, väčší než pravoslávne Vianoce či Veľká noc, sa oficiálne rozbehne až zajtra. Sviatočný víkend sa však už začal a nad oblohou už týždeň poletujú ruské stíhačky.
Počasie ruskému hlavnému mestu praje. Na Moskvu je veľmi príjemných vyše 20 stupňov, zajtra má síce pršať, rozprašovače a lietadlá, ktoré majú rozohnať mraky sú však pripravené. Aj keď s ručením obmedzením. Keď pred piatimi rokmi oslavoval vtedajší ruský prezident Vladimir Putin 60. výročie víťazstva nad fašizmom spolu, zázraky ruskej vedy nefungovali úplne ako mali a ruský líder pózoval pred novinármi spolu s Georgeom Bushom s dáždnikom.
Ako na Vianoce
Plagáty pripomínajúce víťazstvo vo "Veľkej vlasteneckej vojne" sú na všetkých hlavných moskovských bulvároch, ako sa patrí. Výzdoba ulíc pripomína Vianoce, len namiesto Deda mráza, sú na bilboardoch vojnoví hrdinovia, namiesto mrazu vanie príjemný májový vánok a v televíziách sa, ako inak, pozerajú vojnové filmy s hrdinom Stalinom.
Mnohí Moskovčania si pripevnili tradičné oranžovo-čierne stužky, symbol Dňa víťazstva, na autá. V uliciach je zvýšená koncentrácia staručkých veteránov, ktorí prežili hrôzy 2. svetovej vojny a niektorí z nich sa tento rok konečne dočkali aj dôstojného nového bytu s vlastnou kuchyňou, tečúcou vodou a toaletou.
V televíziách a rádiách už teraz zaznieva tá klasická melódia vojenského pochodu, ktorý bude zajtra sprevádzať veľkolepú vojenskú prehliadku na Červenom námestí. Tá však bude takmer vo všetkých ruských mestách. Celkovo sa na nich má po celom Rusku zúčastniť okolo stotisíc ruských vojakov.
Ruský minister obrany. Bude žiariť pýchou?
"Bude to skúška aj našej vojenskej pripravenosti," hovorí ruský minister obrany Anatolij Serďukov. Muž, ktorý sa zajtra ráno bude potiť. Keď konečne salvy spustia ten vojenský marš, prezident Dmitrij Medvdev vydá ten pokyn, rozbehne sa starostlivo naplánovaná mašinéria, ktorá stála Rusov vyše miliardu rubľov. Prehliadky ťažkej vojenskej techniky sa vrátili na oslavy 9. mája po rozpade Sovietskeho zväzu s Vladimirom Putinom v roku 2008, od vtedy bývajú pravidelne.
Tá zajtrajšia však bude veľkosťou, pompéznosťou bezprecedentná. Prvýkrát na nej napríklad zapochodujú aj britskí, nemeckí či poľskí (sic!) vojaci. Nebude chýbať ani bojová americká jednotka. Zladiť všetkých vojakov z viacerých krajín (turkménsky prezident si vyžiadal, že svojich chce viesť jazdou na koni), nie je maličkosť. Do toho ešte treba zarátať tanky, protilietadlové systémy, strategické rakety Topol-M či vojenské stíhačky a bombardéry.
Pred piatimi rokmi si milióny Rusov vychutnali vojenskú prehliadku na živo v televízii. Bezchybné divadlo, tak milované v časoch Sovietskeho zväzu, očakávajú aj teraz, akurát ich nepísaným režisérom tentoraz nebude Putin ale jeho nástupca Dmitrij Medvedev.
Kto si sadne vedľa Medvedeva
Mladý ruský líder (má 45) len pred pár dňami oslávil svoje dva roky v Kremli. A zajtrajšia prehliadka, keďže je formálne najvyšším lídrom krajiny, bude najmä jeho prehliadkou.
Okrem gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, s ktorým pred dvomi rokmi zviedol 5-dňovú vojnu o Južné Osetsko (a potom ho aj spolu s Abcházskom de facto anektoval), naň pozval lídrov z celého sveta. Kto vie, kto bude sedieť vedľa neho na tribúne vedľa nákupného domu GUM.
Môže to byť nemecká kancelárka Angela Merkelová či francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Alebo aj dočasný poľský prezident Bronislaw Komorowski. Po aprílovej leteckej katastrofe na ruskom letisku v Smolensku, kde zahynula časť poľskej elity aj prezidentom Lechom Kaczyńským, má zrazu Varšava a Moskva k sebe bližšie. Veľkou mierou za to môže aj nový prístup Kremľa k svojej minulosti, ktorá nebola vždy len hrdinská.
Kaczyński zahynul cestou na spomienku na masaker v Katyni, kde dal Stalin zabiť 22-tisíc poľských dôstojníkov a intelektuálov. To, čo Moskva nechcela dlho priznať, dnes hovorí otvorene. Áno, Stalin urobil veľa zla. Pokojne ho porovnávajme s Hitlerom (podľa niektorých odhadov mohlo v gulagoch zomrieť viac Rusov ako pri bojoch v 2. svetovej vojne).
Kto je geroj a nebojí sa Stalina
Kým ruský premiér Putin, o tom nerád hovoril, a rozpad Sovietskeho zväzu je preňho najväčšou geopolitickou katasdtrofou 20. storočia, Medvedev je z iného cesta. Potom čo moskovská radnica hrala so Stalinom akúsi hru s margarétkou (vyvesíme jeho plagáty, nevyvesíme jeho plagáty, vyvesíme jeho plagáty...) povedal rázne slovo, na ktoré čakal svet a najmä uvedomelí ruskí občania, dlhé roky.
"Stalin spáchal masívne zločiny proti svojmu ľudu," povedal Medvedev priamo a bez vytáčok. A moskovská radnica si to s tými plagátmi predsa len rozmyslela.Kým v nedávno vydaných ruských učebniciach histórie sa jeho zločiny zľahčovali a jeho činy glorifikovali, Medvedev schladil všetkých komunistov a tých, čo marginalizujú zločiny komunizmu.
Bez nostalgie za starými časmi a lacným chlebom, ruský prezident povedal, že ten kto vyhral veľkú vlasteneckú vojnu boli ľudia, a nie Stalin. Ak bude zajtrajšia vojenská prehliadka niečím veľkolepá, tak ani nie tým, že naň padlo rekordný počet rubľov, vydalo sa rekordne veľa bytov pre doživajúcich veteránov, ktorí žili v biednych pomienkach, počtom pochodujúcich vojakov a tankov ničiacich moskovský asfalt, ale tým, že ruský prezident neprekrúcal históriu. "Režim vybudovaný za Sovietskeho zväzu sa nedá nazvať nijak inak, iba totalitným." Kto by bol povedal, že tieto slová raz povie vodca Kremľa.
S prazdnikom pabjedy.
Autor: Z Moskvy od nášho redaktora Mirka Tódu