KÁTHMANDU.
Ako vyhlásil pred novinármi ich vodca, bývalý premiér Pushpa Kamal Dahal vystupujúci pod pseudonymom Prachanda, štrajk sa rozhodli ukončiť s ohľadom na "ťažkosti bežných ľudí, ktorým museli čeliť v predošlých dňoch". Maoisti však podľa neho budú pokračovať vo svojom "masovom hnutí" až do 28. mája, čo je posledný termín pre návrh novej ústavy.
Bývalí komunistickí povstalci, ktorí tvoria väčšinu v nepálskom parlamente, požadujú odstúpenie Prachandovho nástupcu Madhava Kumara Nepala a vytvorenie novej vlády národnej jednoty pod ich vedením. Nepal post premiéra odmietol opustiť, na čo maoisti reagovali vyhlásením časovo neobmedzeného generálneho štrajku. Ten zasiahol do života všetkých obyvateľov, čo vyvolalo rozsiahle protesty. Mnohí ľudia sa do štrajku museli zapojiť nedobrovoľne po tom, ako sa im vyhrážali fyzickým násilím.
V piatok sa v hlavnom meste Káthmandu zhromaždilo okolo 35 tisíc ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti, ktorí spoločne vyzývali na ukončenie štrajku. Do ulíc vyšli aj tisícky policajtov, aby zabránili stretom medzi maoistami a ich odporcami.
Rastúce napätie v Nepále vyvoláva obavy, že po niekoľkoročnej prestávke sa do krajiny vráti násilie. Komunistickí povstalci v novembri 2006 ukončili 11 rokov trvajúcu občiansku vojnu, ich pôsobenie v koaličnej vláde však v poslednom období prerástlo do hlbokej krízy.