PRAHA. Klaus podľa Nečasa dokonca povedal, že túto prioritu bude mať na mysli aj pri rozhodovaní, koho po voľbách poverí zostavením vlády.
V Česku sa od vzniku v roku 1993 ešte nikdy nestalo, že by prezident zostavením vlády poveril niekoho iného než víťaznú stranu. V roku 2006 Klaus dal poverenie na zostavenie vlády dokonca dvakrát po sebe ODS, respektíve jej vtedajšiemu predsedovi Mirkovi Topolánkovi.
"Všetky ďalšie politické témy sú pre neho v porovnaní s týmto dominantným problémom až sekundárne," vysvetlil Nečas Klausovo videnie problému zadlžovania krajiny a pripomenul, k čomu viedlo "ignorovanie ekonomických tém" v Grécku.
Rôzne cesty k rovnakému dlhu
Dôraz českého prezidenta na politiku znižovania štátneho dlhu korešponduje s kampaňou ODS, ktorá to označuje za jednu zo svojich priorít.
Podľa analýzy programov a predvolebných sľubov ODS a ČSSD, ktorú pred časom pre denník Hospodářské noviny spracovali ekonómovia, by realizácia programov oboch strán viedla k približne rovnakému výsledku iba s tým rozdielom, že socialisti chcú zvýšiť dane a získané prostriedky prerozdeliť v sociálnej oblasti, kým občianski demokrati sľubujú nezvyšovanie daní a ďalších odvodov, ale aj prísnu sociálnu politiku.
Klaus chce oživenie strany
Prezident Václav Klaus je situáciou v ODS, ktorú za začiatku 90. Rokov spoluzakladal a až do roku 2002 viedol, dlhodobo znepokojený. V roku 2008 sa demonštratívne vzdal postu čestného predsedu strany. Pred týždňom však kriticky reagoval aj na nedávne personálne zemetrasenie v ODS, pri ktorom strana odstavila predsedu Mirka Topolánka a nahradila ho podpredsedom Petrom Nečasom. Klaus však čakal, že z vedenia strany odídu aj ďalší "Topolánkovci", minimálne šéf predvolebnej kampane, exminister vnútra Ivan Langer.
"Objavila sa nádej, že tú stranu možno opäť naštartovať. Nechcem prinášať smutné správy, ale zdá sa mi, že k žiadnemu novému naštartovaniu ODS nedošlo, a to je pred týmito voľbami veľmi varovné," poznamenal Klaus v rozhovore pre denník Euro, ktorý vyšiel tento pondelok.