Londýn 7. mája (TASR) - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová kritizovala dnes odstúpenie Washingtonu od nového medzinárodného tribunálu pre najhoršie zločiny ako poľutovaniahodné a znepokojujúce rozhodnutie.
V podobnom duchu sa dnes vyjadril aj predseda Európskej komisie Romano Prodi, ktorý zdôraznil, že budovanie Medzinárodného trestného súdu (ICC) bude pokračovať napriek neúčasti Spojených štátov.
Robinsonová sa v odsúdení rozhodnutia USA pripojila k množstvu medzinárodných predstaviteľov. Ako však uviedla, i keď americké stanovisko vytvorilo zlý precedens, nová inštitúcia by mala prežiť aj bez podpory jedinej svetovej superveľmoci.
Podľa Robinsonovej je ICC obrovským krokom vpred k zodpovednosti za zločiny na medzinárodnej úrovni, aby tí, čo hrubo porušujú ľudské práva, vedeli, že už len tak ľahko neuniknú, pretože existuje súd, pred ktorý ich môžu predviesť.
Robinsonovej slová na tlačovej konferencii počas návštevy Londýna prichádzajú po pondelkovom oznámení americkej vlády o odstúpení od dohody o vytvorení medzinárodného tribunálu. Hlavným dôvodom sú obavy USA o možné využitie súdu proti jej vojakom.
Tento krok sklamal hlavných spojencov USA ako Kanadu či EÚ, ako aj organizácie pre ochranu ľudských práv. Tí obvinili Washington z toho, že ukončil desaťročia dlhú tradíciu svojej vedúcej pozície pri stíhaní vojnových zločincov.
Podľa Robinsonovej je znepokojujúce, že USA nenechali záležitosť tak, ako bola - teda, že by dohodu o ICC pravdepodobne neratifikovali - ale symbolicky podnikli oveľa vážnejší krok odstúpenia od celého procesu zamietnutím zmluvy z roku 2000.
Predošlá americká vláda dohodu o vytvorení ICC podpísala, aby sa mohol Washington podieľať na rozhovoroch o prípravách novej inštitúcie. Spolu s terajším kabinetom však vyhlásili, že nemajú v úmysle požiadať Senát o ratifikáciu zmluvy, keďže by mohla byť použitá na politicky motivované stíhania amerických predstaviteľov alebo príslušníkov americkej armády.
Odmietnutie akýchkoľvek záväzkov spolupracovať so súdom, v rámci čoho by USA mohli napríklad ignorovať žiadosti o vydanie osôb, by mohlo mať "znepokojujúce následky" pre ďalšie krajiny viazané zmluvou, dodala Robinsonová.
Prodi pre tlačovú agentúru Reuters v Bruseli uviedol, že vzhľadom na úspech tribunálu OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii by si Spojené štáty mali uvedomiť, že takýto súd má svoj význam. "Nemyslím si, že (stanovisko USA) je múdre, avšak my budeme pokračovať, pretože si myslíme, že ideme správnym smerom," vyhlásil Prodi.