VIEDEŇ. Slovenské úrady ukončili proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pre dostavbu blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne v Mochovciach bez toho, aby dostatočne zodpovedali obavy Rakúska týkajúce sa bezpečnosti, napísala dnes rakúska tlačová agentúra APA.
"Tento postup nezodpovedá dohode," citovala APA rakúskeho ministra životného prostredia Nikiho Berlakovicha. "Je to urážka voči Rakúsku a hrubo to odsudzujem," dodal Berlakovich.
Doterajší postup predstavuje "masívne porušenie doposiaľ dobrých susedských vzťahov medzi Slovenskom a Rakúskom," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva životného prostredia. Rakúsko vždy jasne zdôrazňovalo, že všetky bezpečnostné otázky sa musia objasniť pred záverečnou správou EIA.
Predvolali veľvyslanca
"Informoval som preto ministra zahraničných vecí a dal som podnet, aby konal na svojej úrovni," vyhlásil Berlakovich. Podniknú sa aj patričné protestné kroky.
Rakúske ministerstvo si podľa Berlakovicha pozvalo slovenského veľvyslanca a požiada ho o vysvetlenie. Ministerstvo zahraničných vecí SR dnes pre TASR potvrdilo, že stretnutie sa uskutoční v piatok.
Aj rakúsky veľvyslanec na Slovensku sa stretne so slovenským ministrom zahraničných vecí, aby predostrel rakúske stanovisko k tomuto postupu. Berlakovich požiadal spolkového kancelára Wernera Faymanna, aby aktívne konal u slovenského premiéra Roberta Fica.
Jednostranný záver EIA kritizovali aj viedenská mestská radkyňa pre životné prostredie Ulli Sima, hornorakúsky člen radnice pre životné prostredie Rudi Anschober, odporcovia atómovej energie a ochrancovia životného prostredia. Zároveň chcú do celej veci zapojiť Európsku úniu.
Vo Viedni majú strach
Ulli Sima dnes označila za "absolútne nezodpovedné", že iba 160 kilometrov od Viedne by sa mala vybudovať jadrová elektráreň so zariadeniami a technikou zo 70. rokov. "Slovensko ignoruje viacero bezpečnostných sťažností, ponecháva kľúčové otázky bezpečnosti jednoducho nezodpovedané a uzatvára ticho a tajne správu EIA - to je úplne neprijateľné."
Proti Mochovciam sa na jeseň vyslovilo viac ako 200.000 Viedenčanov. Anschober vyzval spolkovú vládu, aby s vecou oboznámila Európsku komisiu, pretože správa EIA nezodpovedá európskym štandardom, dodala agentúra APA.
Greenpeace podalo na Najvyššom súde SR žalobu na ministerstvo životného prostredia pre podozrenie z priameho finančného konfliktu záujmov vybraného spracovateľa posudku a návrhu záverečného stanoviska spoločnosti Decom, a.s., ktorá je dcérskou spoločnosťou VUJE a.s. Tá má podpísané zmluvy na dostavbu elektrárne v Mochovciach.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.