LONDÝN, BRATISLAVA. Líder britskej Konzervatívnej strany David Cameron dnes vyhlásil, že začne rokovať s Liberálnodemokratickou stranou s cieľom zistiť, či tieto dva politické subjekty môžu dosiahnuť dohodu na zostavení spoločnej vlády po štvrtkových voľbách.
Hlasovanie nerozhodlo o jednoznačnom víťazovi volieb, ktorý by mohol zostaviť väčšinovú vládu samostatne bez koaličného partnera.
Cameron, ktorého strana získala najviac poslaneckých mandátov, zdôraznil, že Spojené kráľovstvo musí urýchlene zastaviť svoj rekordný deficit verejných financií a získať dôveru finančných trhov. Cameron uviedol, že s liberálmi majú veľa oblastí spoločného záujmu, čo vníma ako základ pre silnú vládu.
David Cameron tlmočil potrebu reformovať volebný a daňový systém. To sú podľa neho základné oblasti, v ktorých je možné uskutočňovať rokovania.
Ako ďalej uviedol, konzervatívci si zachovajú odmietavú pozíciu vo vzťahu k presunu ďalších kompetencií z Londýna do EÚ, ako aj záväzok ponechať si britský jadrový arzenál.
Konečné výsledky potvrdili víťazstvo konzervatívcov Konečné výsledky štvrtkových parlamentných volieb v Británii potvrdili víťazstvo Konzervatívnej strany, ktorá získala 306 poslaneckých mandátov, čo je o 20 menej, než potrebovala pre získanie väčšiny na zostavenie samostatnej vlády.
Informovali o tom dnes tlačové agentúry Reuters a DPA.
Labouristická strana získala 258 zákonodarcov a Liberálnodemokratická strana 57.
Líder konzervatívcov David Cameron sa vyhlásil za víťaza s právom zostaviť vládu, hoci jeho strana nezískala dostatočný počet hlasov na samostatné väčšinové vládnutie.
Cameron vyzval dnes stredoľavých liberálnych demokratov, aby sa k nemu pridali pri zostavovaní vládneho kabinetu s cieľom upokojiť finančné trhy, ktoré prejavujú nedôveru voči Británii po nerozhodných voľbách.
Konzervatívcom odovzdalo hlasy 36,1 percenta voličov, labouristom 29,1 a liberálnym demokratom 23 percent hlasujúcich. Výrazný rozdiel v počte získaných poslancov medzi liberálmi a labouristami vyplýva z väčšinového volebného systému v Spojenom kráľovstve.
Volieb sa zúčastnilo 65 percent oprávnených voličov.
VIDEO: Výsledky a prognózy podľa BBC
Brown chce nechať konzervatívcom priestor Najpravdepobnejšia je teda vláda konzervatívcov v koalícii s liberálnymi demokratmi alebo inými menšinovými stranami. Môžu sa tiež pokúsiť o menšinovú vládu.
Britský premiér Gordon Brown dnes vyhlásil, že opozičná Konzervatívna strana a Liberálnodemokratická strana by mali dostať náležitý čas na rokovania o možnej dohode o zostavení spoločnej vlády.
V reakcii na výsledok štvrtkových volieb, v ktorý najviac poslaneckých mandátov získali konzervatívci, avšak bez možnosti zostaviť samostatný väčšinový kabinet, Brown podotkol, že je správne umožniť víťaznej strane rokovať s liberálmi, ktorí skončili na treťom mieste.
V prípade, ak im rokovania nevyjdú, budú sa podľa Browna o priazeň liberálnych demokratov uchádzať aj labouristi. "Ak by diskusie medzi pánom Cameronom a pánom Cleggom k ničomu neviedli, potom by som bol samozrejme pripravený rokovať o oblastiach, kde by mohlo dôjsť k istej zhode medzi našimi dvoma stranami," povedal Brown.
Jednu z týchto oblastí premiér už spomenul - malo by ísť o reformu volebného systému. "Potrebujeme urýchlene prijať legislatívu v tejto oblasti, a tým prispieť k obnoveniu dôvery občanov v politiku," vyhlásil Brown. Práve reforma volebného systému je jednou z hlavných požiadaviek liberálnych demokratov, keďže terajší čisto väčšinový systém ich znevýhodňuje. Brownovi labouristi doteraz naproti tomu zmenu volebného systému doteraz vo svojej agende nemali.
Cameron: "Stratili mandát na vládnutie" "Je to obrovské odmietnutie labouristov," bola prvá reakcia z konzervatívneho tábora, ktorú priniesla stanica Sky News. Ide totiž o najväčšie presuny v počte mandátov od medzivojnovej Británie. Konzervatívcom medzi prvými gratuloval aj republikánsky guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.
"Je jasné, že labouristi stratili mandát na vládnutie," vyhlásil líder toryovcov David Cameron. „Urobíme všetko, aby bolo naše líderstvo krajiny silné. Na prvom mieste bude národný záujem," dodal pri oslave vlastného víťazstva v okrese Witney.
Ľudia nemohli voliť kvôli dlhým radom, niekde došli lístky Z Leeds hlásili veľké rady ešte o pol hodinu pred zavretím volebných miestností. V Manchestri a inde sa zas veľa ľuďom nakoniec odvoliť ani nepodarilo, informovala BBC.
V Sheffielde, kde je dištrikt lídra liberálnych demokratov Nicka Clegga, začali voliči okupovať volebné miestnosti. V rade totiž stáli hodiny a hlasovať im neumožnili.V Liverpoole zas na niektorých miestach jednoducho došli hlasovacie lístky. Podľa denníka The Times sa obdobné problémy v celej Británii týkali tisícok voličov.
Začalo sa tak aj oficiálne prešetrovanie sťažností, podľa ktorých veľa volebných miestností odmietlo možnosť hlasovania mnohým voličom, keďže sa už museli zavrieť. Mnohí kandidáti, ktorí prehrali iba o hŕstku hlasov, sa chystali na prepočítavanie a právne bitky práve kvôli odmietnutiu hlasov.
V Británii je 44 miliónov registrovaných voličov a podľa denníka Financial Times sa očakávala „historicky vysoká volebná účasť". Podľa odhadov to mohlo byť až okolo 70 percent.