LONDÝN.
Liberáli môžu prvýkrát v histórii zohrať dôležitú úlohu pri formovaní vlády, pretože podľa predvolebných prieskumov verejnej mienky ani jedna z troch hlavných strán nezíska v parlamente vládnu väčšinu.
Predpovede hovoria o najtesnejšom volebnom súboji od roku 1992. Volebné miestnosti, ktoré sa otvorili o 07.00 h miestneho času (08.00 SELČ), uzavrú sa o 22.00 h (23.00 h SELČ).
V prípade, že by voľby podržali pri moci Gordona Browna, bolo by to podľa tlačovej agentúry AP pre labouristov jedno z najprekvapujúcejších víťazstiev. Triumf konzervatívcov Davida Camerona by zase vrátil jeho kedysi zdiskreditovanú stranu do vlády po 13 rokoch.
Pozorovatelia sa domnievajú, že výsledok hlasovania bude mať vplyv na všetky dôležité otázky britskej politiky a verejného života. V hre je riešenie vojny v Afganistane či dôsledkov svetovej hospodárskej krízy. Jediným, hoci nie jasným, víťazom je predseda liberálov Nick Clegg, ktorý dokázal v predvolebnom finiši získať pre doteraz malú stranu výraznú podporu.
Lídri všetkých troch hlavných strán v spoločnosti manželiek odovzdali hlasy už ráno. Clegg odvolil v Sheffielde v sprievode svojej manželky Miriam Gonzálesovej Durántezovej, španielskej občianky, ktorá nemá oprávnenie voliť.
Brown s manželkou Sarah volili v okrsku neďaleko svojho domu severne od Edinburghu na východnom pobreží Škótska. Premiér pozdravil reportérov, ale neadresoval im žiadne vyhlásenie.
Cameron s manželkou Samanthou volil v grófstve Oxfordshire. "Cítim sa dobre. A to stačí," povedal reportérom tlačovej agentúry Reuters.
Budúci britský líder môže mať podľa Reutersu bez dostatočne pevného mandátu problémy presadiť úsporné opatrenia vo verejnej správe. Ťažšie by bolo preňho aj prípadné zvyšovanie daní.
Britské voľby sleduje aj 11 pozorovateľov z krajín Commonwealthu, medzi nimi napríklad zástupcovia Sierry Leone či Kene. Ich cieľom je sledovať hlasovanie a navrhnúť prípadné zlepšenia.