Moskva 7. mája (TASR) - V Rusku ešte stále neskončili s praxou neprístupných oblastí pre cudzincov. Ich počet sa dokonca zvyšuje. Ruský premiér Michail Kasianov v týchto dňoch podpísal vládne nariadenie, podľa ktorého sa neprístupným pre cudzincov stáva aj Jamalskonenecký autonómny okruh.
Ruský ekonomický denník Kommersant napísal, že vstup cudzincov na územie okruhu budú kontrolovať pracovníci Federálnej bezpečnostnej služby. Povolenie na jeho návštevu dostanú len v prípade, ak budú mať riadne pozvanie od osoby trvalo žijúcej na jeho území.
Kommersant uverejnil aj zoznam zakázaných zón v Rusku. Jestvujú v 20 subjektoch federácie. Po päť regiónov je neprístupných v Moskovskej a Kaliningradskej oblasti, po dve územia majú zneprístupnené v Kamčatskej, Sverdlovskej, Čeľabinskej, Nižnonovgorodskej oblasti a v Prímorskom kraji. Dve zakázané zóny sú v Murmanskej oblasti a Karélii, po jednom okrese figuruje na zozname z Astrachánskej, Leningradskej, Volgogradskej a Orenburskej oblasti a Krasnojarského kraja. Cudzinci okrem toho nesmú vstupovať do Komsomolska na Amure a do celého Čukotského autonómneho okruhu.
Predstavitelia Jamalskoneneckého autonómneho okruhu navrhovali zákaz vstupu všetkých osôb trvalo nežijúcich na tomto území, vrátane Rusov z iných častí krajiny. Prezident Vladimír Putin počas nedávnej návštevy v regióne odmietol obmedziť voľný pohyb Rusov po území federácie, lebo to by bolo protiústavné. Súhlasil však so sťažením pohybu cudzincov do oblasti. Ministerstvá a miestne orgány štátnej moci však vytvorili pracovnú skupinu, ktorá má do dvoch mesiacov navrhnúť aj riešenie druhého problému, napriek ústavnému právu.