TEL AVIV. Rieka Jordán, kde podľa kresťanskej tradície Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša z Nazaretu, sa môže do roka premeniť na páchnucu stoku.
Tvrdia to jordánski a izraelskí environmentalisti. Ešte v 19. storočí cestovatelia Jordán opisovali ako mohutnú rieku s viacerými vodopádmi a ohlušujúcim hukotom vody. Podobne ako oni rieku opisuje aj Nový zákon. Tak ju zobrazujú napríklad aj filmy o živote Ježiša. Dnes je to smradľavý potok.
Niekedy ani nemusíte skákať
„Rieku môžete prakticky preskočiť. Na viacerých miestach ani nemusíte preskakovať, jednoducho cez Jordán prejdete. Je tam po členky vody,“ povedal agentúram Gidon Bromberg z blízkovýchodnej pobočky ekologickej organizácie Deti Zeme.
Za úbohý stav rieky môže znečisťovanie zo strany Izraela, Jordánska aj Sýrie, ako aj politika. Voda je jedným z kľúčových problémov mierových rokovaní na Blízkom východe.
Izrael a arabské štáty sa podozrievajú z krádeží vody, na oboch stranách sa robia necitlivé zásahy, pre región vzácnou vodou sa plytvá a stav infraštruktúry je veľmi povážlivý.
Svätá voda páchne
Jordánsko aj Izrael síce ohlásili opatrenia na záchranu Jordánu a jeho prítokov, ale environmentalisti sa obávajú, že to nemusí stačiť. „Toto už nie je svätá voda. Nikto nemôže tvrdiť, že svetoznáma rieka by mala byť v takomto stave,“ hovorí Bromberg o páchnucom Jordáne.
Napriek tomu, že rieka už nemá nič zo svojej biblickej malebnosti, stále tam putujú veriaci a mnohí si v nej dokonca obnovujú krst. Tak, že sa do rieky, ak sa to ešte dá, ponárajú, alebo sa ňou oblievajú.
Ekológovia tento zvyk považujú za zdravotné riziko, lebo do vody putujú splašky z viacerých osadlostí aj odpad z poľnohospodárskych podnikov. Do Jordánu pritekajú nečistoty z oblasti, kde žije asi 340tisíc ľudí.
Hádky o to, kde bol Kristov krst
K miestu, kde pokrstili Ježiša sa hlásia Jordánsko aj Izrael. Obe krajiny tvrdia, že miesto, kde vstúpil do rieky, je na ich strane hranice. Izrael uvádza, že na jeho stranu ročne prichádza 30tisíc pútnikov.
Vysychanie Jordánu sa priamo podpisuje aj pod klesajúcu hladinu Mŕtveho mora.
Jeden z najznámejších prírodných skvostov sveta stratil za päťdesiat rokov tretinu svojho objemu.