SME

Útočník z Times Square bol na zozname teroristov

Faisal Shahzad mal v úmysle odpáliť podomácky vyrobené výbušné zaradenie, ktoré sa nachádzalo v zaparkovanom aute na námestí Times Square v centre Manhattanu.

Na snímke so sociálnej siete Orkut.com je  Američan pakistanského pôvodu Faisal Shahzad, ktorého zatkli na letisku v New Yorku na základe obvinení, že viezol v tereniaku bombu, ktorá mala byť odpálená na Times Square.Na snímke so sociálnej siete Orkut.com je Američan pakistanského pôvodu Faisal Shahzad, ktorého zatkli na letisku v New Yorku na základe obvinení, že viezol v tereniaku bombu, ktorá mala byť odpálená na Times Square. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK. Po neúspešnom sobotňajšom teroristickom útoku v New Yorku začala americká vláda vyšetrovať, ako je možné, že sa muž, ktorý útok pripravoval, mohol dostať do lietadla napriek tomu, že sa jeho meno nachádza na zozname osôb, ktoré majú zákaz lietať. Na otázku, či zodpovedná letecká spoločnosť Emirates, ktorá 30-ročného Faisala Shahzada pustila na palubu svojho lietadla, hovorca prezidenta USA Robert Gibbs odpovedal, že "je to predmetom vyšetrovania".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pracovníci Federálneho úradu pre vyšetrovanie zatkli Shahzada v pondelok večer v štartujúcom lietadle na letisku v New Yorku. Rodený Pakistanec, ktorý získal americké občianstvo v roku 2009, plánoval letieť do Dubaja. Podľa leteckej spoločnosti Emirates sa chcel Shahzad cez Dubaj dostať do Pakistanu. Jeho cieľom bol Islamabad, povedal v stredu hovorca leteckej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Shahzad mal v úmysle odpáliť podomácky vyrobené výbušné zaradenie, ktoré sa nachádzalo v zaparkovanom aute typu Nissan Pathfinder na námestí Times Square v centre Manhattanu. Auto, v ktorom sa bomba nachádzala, bolo vybavené falošnými poznávacími značkami. Polícia napriek tomu zistila, že podozrivý ho kúpil pred troma týždňami v štáte Connecticut.

New York sprísnil bezpečnostné opatrenia

Obyvatelia a návštevníci New Yorku zaznamenali sprísnené bezpečnostné opatrenia v uliciach mesta, ktoré sa spamätáva z víkendového pokusu o bombový útok. Polícia zvýšila svoju prítomnosť v rizikových častiach napriek tomu, že údajného páchateľa sa podarilo zatknúť a podľa prvých informácií konal sám. Posilnené hliadky sú viditeľné priamo pred sídlom newyorskej polície, ktoré sa nachádza iba niekoľko blokov od budovy federálneho súdu, kde 30-ročného Američana pakistanského pôvodu v utorok obvinili z medzinárodného terorizmu. Pri vstupoch do niektorých staníc podzemnej dráhy policajti cestujúcim prehľadávajú batožinu.

SkryťVypnúť reklamu

"Stále musíme byť ostražití, pretože v očiach teroristu je New York Amerika a oni nás chcú zabiť," povedal v utorok šéf newyorskej polície Raymond Kelly. Obvinenému Faisalovi Shahzadovi sa takmer podarilo uniknúť americkým agentom, ktorí ho zatkli v poslednej chvíli pred odletom z krajiny, 53 hodín po sobotňajšom incidente. Nachádzal sa v lietadle, ktoré malo o chvíľu odletieť z New Yorku do Dubaja.

Desaťstranové obvinenie Shahzadovi pripisuje pokus "použiť zbrane hromadného ničenia", účasť na medzinárodnom terorizme, prechovávanie "ničivého zariadenia", prevážanie výbušnín a pokus o zničenie budovy. Podľa dokumentu sa obvinený priznal, že v Pakistane absolvoval výcvik so zameraním na výrobu bômb. Námestník riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie John Pistole tvrdí, že Shahzad po zadržaní spolupracoval a "poskytol cenné informácie a dôkazy".

SkryťVypnúť reklamu

Newyorská polícia v sobotu zneškodnila improvizované výbušné zaradenie, ktoré sa nachádzalo v zaparkovanom aute na námestí Times Square v centre Manhattanu. Okolie Times Square patrí medzi hlavné atrakcie New Yorku a vo večerných hodinách býva preplnené turistami. K zodpovednosti za neúspešný útok sa prostredníctvom videoodkazu na internete prihlásila pakistanská odnož militantného islamistického hnutia Taliban.

sita

Terorizmus

Dánska polícia

Dánsko prvýkrát zaviedlo hraničné kontroly začiatkom roka 2016 počas utečeneckej krízy.


TASR
Súvisiace témy: Lietadlá, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 639
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 680
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 964
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 259
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 866
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu