Viedeň 8. mája (TASR) - Francúzsky národ sa zjednotil proti Le Penovi, neznamená to však že sa stopercentne postavil za Jacqua Chiraca, upozorňuje vo svojom dnešnom vydaní rakúsky konzervatívny denník Die Presse.
Chiracovo náhlenie vyvodiť poučenie z Le Penovej nedeľňajšej porážky možno dávať do súvisu s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Hneď po oznámení výsledkov prezidentských volieb vo Francúzku začali viacerí analytici upozorňovať na to, že Chirac sa bude snažiť využiť svoje viac-menej "vynútené" víťazstvo na propagáciu vlastnej politiky a prihriať si v prvom rade svoju vlastnú polievočku, píše ďalej Die Presse.
Nebude nezvyčajné, pokiaľ by v nadchádzajúcich parlamentných voľbách vyhrali socialisti, momentálne vážne zdecimovaní porážkou Lionela Jospina, pokračuje denník. Francúzsko by sa v tomto prípade mohlo pochváliť vzácnou rovnováhou síl: prezident z tábora pravičiarov, vláda z radov ľavičiarov. Veľa Francúzov totiž nezabudlo, že nad Chiracom sa vznáša tieň korupčnej aféry a jeho trestnému stíhaniu zabránili len prezidentské voľby a - paradoxne - Le Penova popularita, uzatvára Die Presse.
Voľby francúzskeho prezidenta si berie pod drobnohľad aj liberálny rakúsky denník Der Standard, ktorý pripomína, že pre Le Pena bola uplynulá nedeľa skutočným vyvrcholením jeho politickej kariéry. Zatiaľ čo v roku 1974 hlasovalo zaňho 0,34 percenta voličov, o necelých 30 rokov neskôr dostal Jean-Marie Le Pen už 18 percent. V porovnaní s prvým kolom volieb (16,86 percent) to bolo dokonca o 500.000 hlasov viac.
Pokiaľ sa zoberie do úvahy aj 2,34 percenta hlasov, ktoré dostal v nedeľu niekdajší Le Penov stranícky druh Bruno Mégret, hlasovalo za krajnú pravicu vo Francúzsku 19,2 percenta hlasov. Lepší výsledok dosiahol už len Jörg Haider v Rakúsku a Christoph Blocher vo Švajčiarsku, konštatuje Der Standard.
jč ed