Akcie BP klesajú rovnako rýchlo ako americká podpora pre ťažbu ropy pri pobreží. Kalifornský guvernér už od nej odstúpil.
SACRAMENTO, WASHINGTON, BRATISLAVA. Kalifornskému guvernérovi Arnoldovi Schwarzeneggerovi stačilo zapnúť si televízor. „Vidím vtáky zmáčané v rope, rybárov bez práce, obrovskú ropnú škvrnu, ktorá ničí náš cenný ekosystém,“ vyhlásil začiatkom týždňa.
Pobrežná ťažba bola pevným mostom, ktorý dokázal prekonať priepasť medzi demokratmi a republikánmi.
Samuel Thernstrom, analytik z American Enterprise Institute
Ešte v piatok obhajoval povolenie na ťažbu ropy pri pobreží Santa Barbary. Do rozpočtu štátu so schodkom 20 miliárd dolárov by každý rok priniesla sto miliónov. Teraz má Schwarzenegger iný názor: „Keď vidíte tú obrovskú katastrofu, poviete si: Prečo by sme to riskovali?“
Guvernér v Sacramente to mal ľahké. Povolenie pre projekt Tranquillon Ridge podporoval proti väčšine zákonodarcov v miestnom parlamente. V Bielom dome sa však šíri panika. Prezident Barack Obama ťažbu pri pobreží bral ako ústupok republikánom za podporu jeho klimatického balíčka. Teraz sú sporné obe veci.
Škvrna ako Portoriko
Štyri južanské štáty, ktoré Obama varoval pred „potenciálne bezprecedentnou environmentálnou katastrofou“, sa medzitým pripravovali na príchod ropnej škvrny. Tá dosiahla veľkosť karibského ostrova Portoriko a každý deň ju zväčšuje 800tisíc litrov ropy, ktoré unikajú do Mexického zálivu.
Únik spustilo potopenie ropnej plošiny Deepwater Horizon pred dvoma týždňami. Príčiny požiaru a následného výbuchu úrady stále vyšetrujú. Za nehodu aj smrť 11 robotníkov už prebral zodpovednosť britský nájomník plošiny BP. Tak, ako aj za likvidáciu škôd.
Ťažobnej spoločnosti sa v pondelok podarilo na miesto úniku umiestniť prvú hrádzu, ktorá má ropu zadržať, do víkendu ich tam chce mať tri. Únik ropy však zastaví len náhradná studňa, ktorej vykopanie bude podľa BP trvať „nejaké tri mesiace“.
Už teraz ropa podľa odborníkov ohrozuje cenné druhy morských korytnačiek, tuniakov modroplutvých a ďalších živočíchov. Keď škvrna dorazí na pobrežie, poškodí okrem prírody aj ekonomiku závislú od rybolovu a turizmu. Experti zatiaľ varujú pred prirovnaniami k havárii tankera Exxon Valdez v roku 1989. Jedným dychom však dodávajú: Dosah škvrny neodhadneme, kým nedorazí.
Už žiadne ďalšie vrty?
Ani to však nezabránilo „troche paniky“, ktorá podľa zdrojov serveru Politico.com vypukla vo Washingtone. Podporu pre pobrežnú ťažbu chcel totiž demokratický prezident Obama vymeniť za hlasy republikánov pre jeho klimatický balíček. Viac domácej ropy pomôže zaplatiť zelené technológie.
Potopená Deepwater Horizon jeho plán ohrozuje. V pondelok lobovalo v Senáte za obnovenie moratória 70 ekologických skupín. Hneď po nehode síce Obama zopakoval, že moratórium odmieta, v nedeľu však jeho poradca naznačil, že zvažuje opak. David Axelrod povedal, že do konca vyšetrovania nebudú žiadne ďalšie pobrežné vrty.
Škody si už môže rátať BP. Od nehody jej akcie klesli o 16 percent, jej likvidácia ju môže podľa odhadov stáť až osem miliárd dolárov. Hoci len za prvý štvrťrok 2010 mala čistý zisk 6,45 miliardy dolárov, ťažké straty utrpel jej imidž.