SME

Teroristu z New Yorku prezradil mobil

Pakistanský Američan tvrdí, že teroristický čin prichystal sám. Polícia mu veľmi neverí.

Džíp na Times Square  u niektorých vyvolal strach z áut.Džíp na Times Square u niektorých vyvolal strach z áut. (Zdroj: ČTK/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

NEW YORK, BRATISLAVA. Dva dni trvalo americkým vyšetrovateľom, kým dostali útočníka, ktorý nechal auto s bombou v centre New Yorku. Muža prezradilo číslo jeho mobilu.

Pakistanec s americkým občianstvom Faisal Shahzad smeroval do Dubaja, keď ho v pondelok pred polnocou vysadili agenti FBI z lietadla spoločnosti Emirates Airlines na Kennedyho letisku v New Yorku. Namiesto rodného Pakistanu, kam chcel doletieť, skončil na vypočúvaní a pohotovo zvolali aj súd.

Už v utorok prokurátor oznámil, že bude obvinený z terorizmu. Americká polícia je presvedčená, že s džípom Nissan Pathfinder naloženým amatérskou výbušninou chcel pri námestí Times Square v sobotu zabiť čo najviac ľudí.

Je z Kašmíru

Shahzad sa priznal a podľa polície trval na tom, že konal sám. „Priznal sa, že kúpil auto, dal dokopy súčasti bomby, dal ich do auta, aj ho nechal na námestí,“ povedal policajný zdroj agentúre Reuters.

Faisal Shahzad
  • má 30 rokov,
  • Pakistanec s americkým občianstvom,
  • v Spojených štátoch býval asi tri roky pri Bridgeporte v štáte Connecticut, minulý rok prišiel o dom, lebo ho prestal splácať,
  • auto kúpil pred tromi týždňami,
  • nedávno strávil päť mesiacov v Pakistane.

Jeho verziu však berú vyšetrovatelia s rezervou a skúmajú nedávny pobyt Shahzada v Pakistane aj to, či nebol v kontakte so zahraničnými teroristami. Shahzad údajne pochádza z regiónu Kašmíru, o ktorý sa dlhodobo hádajú India a Pakistan.

Americký prezident Barack Obama v utorok na stretnutí s podnikateľmi povedal, „že spravodlivosť zvíťazí“. Dodal, že Spojené štáty „budú ostražité“ a „nebudú sa krčiť v strachu“.

Atentátnik z Wall Streetu?

Amatérsky zostrojená bomba, ktorá obsahovala okrem iného propánbutanové fľaše, kanistre s benzínom a zábavnú pyrotechniku, v zaparkovanom aute pri námestí plnom turistov mohla podľa polície vybuchnúť a zabiť mnohých civilistov.

Tridsaťročný Shahzad býval podľa susedov asi posledné tri roky v Sheltone pri meste Bridgeport v americkom štáte Connecticut so ženou a dvoma deťmi. Jedna zo susediek pre denník New York Times povedala, že jej tvrdil, že pracuje na Wall Street. Mal údajne prísť o dom, lebo prestal splácať hypotéku.

Americké občianstvo získal len minulý rok. Športové auto z útoku kúpil pred tromi týždňami v hotovosti od muža, ktorého detektívi našli. Jeho dcéra im poskytla Shahzadove mobilné číslo, ktoré napísal v e­maile, keď kupoval auto. V telefónnych databázach našli jeho meno.

Zatýkajú aj jeho rodinu

Pakistanská vláda sľúbila Washingtonu plnú spoluprácu pri riešení prípadu. V súvislosti s ním zatkli v utorok v Pakistane viacerých mužov, medzi nimi aj Shahzadovu rodinu. Pakistanský veľvyslanec v Amerike v utorok tvrdil, že v prípade Shahzada išlo zrejme o „osamelého narušeného jednotlivca“.

Za rýchle riešenie prípadu v Amerike vraj vďačia nevydarenému útoku, po útočníkovi zostalo totiž množstvo stôp. Neznámeho muža z miesta činu, ktorého záber z bezpečnostnej kamery ukázal, ako si prezlieka tričko, však chce polícia stále vypočuť.

K pokusu o útok na Times Square sa už v nedeľu prihlásilo na internete pakistanské teroristické hnutie Taliban. Na to, že by bolo v prípade zapletené, však podľa oficiálnych zdrojov stále neexistuje dôkaz.

Pakistan sa zaplietol s globálnym džihádom

Zo Severného Waziristanu, kde miestni nechceli medzi sebou cudzincov, sa stalo exportné centrum džihádistov.

ISLAMABAD, BRATISLAVA. Aj keď je Faisal Shahzad, ktorý zaparkoval auto s výbušninou na Times Square, z Kašmíru, keď Američania oznámili, že podozrivým je Pakistanec, väčšina expertov si spomenula na Severný Waziristan a jeho okolie. Ide o kmeňovú oblasť v pakistanských horách pri hraniciach s Afganistanom. V porovnaní so Slovenskom má oblasť síce len polovičnú rozlohu, v „globálnom džiháde“ však hrá nemalú rolu.

Raj teroristov
  • Protiindické skupiny: jedna z nich stála za útokom na Bombaj,
  • náboženské: sunnitské a šiitské islamistické organizácie,
  • Afganský Taliban: pôvodné hnutie,
  • Pakistanský Taliban: vznikol v roku 2007 zlúčením viacerých menších skupín,
  • Al­-Káida a jej odnože: teroristi nepochádzajúci z Južnej Ázie, okrem Arabov aj Uzbeci či Ujguri.

    Zdroj: Carnegie Endowment
Už dlhšie tam prebiehajú teroristické výcviky a pravdepodobne sa tam skrýva aj niekoľko najhľadanejších zločincov sveta – vodca afganského Talibanu Mullah Umar, jeho pakistanskej odnože Hakimulláh Mehsúd, či terorista číslo jeden Usáma bin Ládin.

„Ak Shahzad prešiel v Pakistane výcvikom extrémistov, zrejme v Severnom Waziristane,“ napísal pre Washington Post pakistanský expert Ahmed Rashid. Nebol by prvým. V Pakistane vycvičili strojcov bombových útokov na Londýn z roku 2005. Tamojší extrémisti využívajú, že pohraničie je tradične nezávislé od centrálnej vlády. Žijú tu najmä Paštúni, ktorí medzi seba neradi púšťajú cudzích. Po americkej invázii do Afganistanu však Taliban a al­Káida stratili pokojný úkryt a ušli za hranice do Pakistanu. Vďaka nedostupnému terénu a prakticky žiadnej infraštruktúre sa im tu podarilo skryť.

Kľúčové bolo, že sa im vďaka protiamerickým náladám podarilo získať miestnych kmeňových náčelníkov, ktorí tam majú väčší vplyv než vláda v Islamabade. Západ sa v tom čase zameriaval najmä na Afganistan a jeho susedov neriešil. Zmenilo sa to až v posledných rokoch. Už v americkej prezidentskej kampani Barack Obama hovoril, že kľúčom k víťazstvu v Afganistane je Pakistan. Po nástupe zvýšil počet útokov bezpilotnými lietadlami v horských oblastiach.

V poslednom roku sa pripojila aj pakistanská armáda. Militantov síce vyhnala z niektorých oblastí, celkové víťazstvo však nedosiahla. Teroristi odpovedajú zintenzívnením samovražedných útokov. Ako napísal Rashid, len za posledný rok zabili sto pakistanských policajtov.

Matúš Krčmárik
Američania riešia, či sa báť áut

Jedna z najčastejších praktík teroristov zasiahla aj Ameriku. Odborníci hovoria, že je veľmi účinná.

NEW YORK, BRATISLAVA. Bomby sa ukryjú do áut a potom sa odpália v strede preplneného trhoviska. Taká je v posledných rokoch bežná prax teroristov v Iraku, Pakistane či Afganistane. Len nie v Spojených štátoch.

Platilo to až do soboty. „Vedia zabiť množstvo ľudí, tak prečo nie v Spojených štátoch? To je veľká otázka,“ cituje denník New York Times Garyho LaFreeho z Marylandskej univerzity.Odborníci hovoria, že výbušniny v automobiloch sú veľmi účinné. Dajú sa tak totiž nepozorovane previezť aj väčšie bomby. Je to navyše oveľa jednoduchšie, ako uniesť lietadlo a naraziť s ním do mrakodrapu.

Vedia to aj obyvatelia New Yorku, čo sú najmä od útoku na dvojičky z roku 2001 obzvlášť opatrní. „Bola to len otázka času. Prekvapuje ma len to, že teroristi neboli úspešnejší,“ povedal denníku Newyorčan Roy Ottwell.„Viete, že to raz príde. Stále to máte v podvedomí,“ opísal svoje pocity ďalší Newyorčan Konstantine Pieres.

Nedá sa však celkom povedať, že by Američania nepoznali výbušniny ukryté v automobiloch. Pri prvom útoku na dvojičky v roku 1993 zabila bomba v automobile šiestich ľudí. Až 168 obetí si vyžiadal podobný útok v Oklahome v roku 1995.

Matúš Krčmárik
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hasiči sa pokúšajú uhasiť požiar elektrického zariadenia.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo fajčenie v posteli.


TASR
Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu