PRAHA, OLOMOUC. Okresné štátne zastupiteľstvo v Olomouci rozhodlo o zastavení trestného stíhania skupiny 26 zamestnancov odboru tzv. netechnických strát (NTZ) energetickej spoločnosti ČEZ, ktorí používali proti čiernym odberateľom elektriny tvrdé metódy, protizákonne vstupovali na cudzie pozemky a svojím výcvikom i oblečením pripomínali políciu. Previnilcov pod nátlakom, často v nočných hodinách, nútili, aby písomne uznali svoje záväzky a pokutu.
Zamestnanci ČEZ boli obvinení z trestných činov vydierania a útlaku. Prečo k zastaveniu stíhania došlo, zatiaľ nie je známe, pretože písomné zdôvodnenie nemá ani polícia a ani nadriadené Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave, ktoré na prípad dozerá.
Krok žalobcov z Olomouca zaskočil aj elitný policajný Útvar na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ), ktorý sa kauze venoval od roku 2008. Hovorca ÚOOZ Pavel Hanták oznámil, že šéf tohto útvaru Robert Šlachta je rozhodnutím žalobcov "prekvapený, nestotožňuje sa s ním, ale nebude ho nijako komentovať".
Elitný policajný útvar na základe sťažností od občanov zdokumentoval až 48 prípadov z obdobia rokov 2005-2008, kedy pracovníci odboru NTZ porušili zákon. ČEZ sa od začiatku obvineniam bránil, ale nedokázal uspokojivo vysvetliť, prečo pracovníci NTZ nosili strelné zbrane a absolvovali špeciálny výcvik, v rámci ktorého nacvičovali nielen ostrú streľbu, ale aj bratie rukojemníkov.
Podľa polície pracovníci NTZ neboli obyčajnými elektrikármi či kontrolórmi, ale skôr ozbrojeným prepadovým komandom, ktoré sa tvárilo ako policajná zložka a používalo voči skutočným i zdanlivým čiernym odberateľom aj neprípustné nátlakové metódy.
ČEZ na svojej internetovej stránke existenciu útvaru NTZ obhajoval tvrdením, že jeho zamestnanci "čelia priamemu stretu s organizovaným zločinom, sústavnému vyhrážaniu, útokom s použitím psov, hrozbám použitia strelnej zbrane a celému radu útokov, ktoré sa končia pracovnou neschopnosťou". Tieto tvrdenia však ČEZ nepodložil žiadnou štatistikou.