PRAHA. Dvaja bývalí českí ministri vnútra, Jan Ruml a František Bublan, ako aj bývalý šéf českej civilnej rozviedky Petr Zeman pre český denník Mladá fronta DNES (MfD) odmietli informácie nemeckého časopisu Focus, podľa ktorých v roku 1999 Česká republika poskytla spriazneným tajným službám Nemecka, Veľkej Británie a USA kompletné zoznamy bývalých zahraničných agentov prednovembrovej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
"O takej akcii nič neviem a žiadne takéto informácie som neposkytoval," reagoval Petr Zeman, ktorý práve v roku 1999 českej rozviedke šéfoval. Podľa exministrov Rumla a Bublana sa z Prahy na Západ mohli dostať "jednotlivosti", ale nie kompletný zoznam.
Ministri správu dementovali
Podľa nemeckého Focusu poskytnutie zoznamu bývalých agentov, ktorí v zahraničí pracovali pre ŠtB, inicioval pred vyše desiatimi rokmi šéf českej diplomacie Jan Kavan. Nemecké médiá o údajnom poskytnutí zoznamov ŠtB nemeckej tajnej službe informovali v súvislosti s aférou Detlefa Prinza, spolupracovníka bývalého šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera. Prinz v 80. rokoch donášal ŠtB.
Pravdivosť tvrdení nemeckého časopisu Focus o údajnej iniciatíve Jana Kavana spochybňuje František Bublan aj tým, že Kavan ako minister zahraničných vecí, pod ktoré česká civilná rozviedka spadá, žiaden podobný zoznam nemohol mať ani v počítači, ani "v zásuvke".
Informácie uniknúť vraj nemohli
"Musel by o neho tajnú službu žiadať, tá by ho musela v archívoch hľadať a takáto operácia by sa ťažko utajila," vysvetlil Bublan bývalý disident, ktorý po roku 1989 začal pracovať pre českú kontrarozviedku, Bezpečnostnú informačnú službu (BIS) ako analytik a v rokoch 2001-2004 bol šéfom českej civilnej rozviedky, Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI).
V Česku existujú tri tajné služby, okrem dvoch civilných, BIS a ÚZSI, aj jedna vojenská tajná služba Vojenské spravodajstvo.