MOSKVA.
Podľa neho ropná škvrna spôsoby ohromné straty v turistickom ruchu. Zasiahnutá oblasť je podľa ruského vedca známa najmä výskytom akvakultúr. Jablokov uviedol, že jediným spôsobom ako predísť podobným katastrofám je investovanie do medzinárodnej environmentálnej bezpečnosti.
Firma škody zaplatí
Ropná spoločnosť BP, ktorej plošina sa minulý mesiac potopila v Mexickom zálive a vytvorila ropnú škvrnu, vyplatí všetky zákonné nároky vyplývajúce zo zodpovednosti za túto škodu. Vyhlásil to dnes riaditeľ spoločnosti BP Tony Hayward pre americkú rozhlasovú stanicu National Public Radio.
"Jasne sme dali najavo, že ak vzniknú nejaké právne nároky, nemáme s nimi problém. Spustili sme proces uspokojovania nárokov súvisiacich so zodpovednosťou za škodu a menšie škody sú platené okamžite," uviedol Hayward.
Ako šéf nadnárodnej spoločnosti so sídlom v Londýne podotkol, firma úplne prijíma zodpovednosť za ropnú škvrnu a zaplatí jej likvidáciu i čistenie zamorených oblastí.
Hrozia nevídané škody
Obrovská ropná škvrna smeruje k americkému pobrežiu. Prezident USA Barack Obama označil incident za "obrovskú a potenciálne nevídanú" ekologickú katastrofu. BP vlastný odhad možných škôd nezverejnil.
Spoločnosť BP minulý týždeň uviedla, že platí približne šesť miliónov dolárov denne na likvidovanie ropnej škvrny, na čom sa podieľajú aj švajčiarska firma Transocean, americká spoločnosť Anadarko Petroleum a ďalší dodávatelia pracujúci na potopenej plošine.
K výbuchu ropnej plošiny patriacej spoločnosti British Petroleum došlo 22. apríla. Plošina sa vznietila a potopila. Následne vytvorenú ropnú škvrnu sa doteraz nepodarilo zastaviť a do Mexického zálivu denne preniká milión litrov ropy. Americký prezident Barack Obama označil incident za "obrovskú a potenciálne nevídanú" ekologickú katastrofu.