SME

Konšpiračné teórie: všetko je inak

Dajte si pozor na mikrovlnnú rúru. Žiarenie z jej plášťa uniká a poškodzuje mozog, zrak a sluch, navyše, strava takto upravená spôsobuje rakovinu. Dobre to vedeli vedci v Sovietskom zväze, kde sú tieto spotrebiče zakázané od roku 1976.

Fáma s konšpiračnými prvkami v tomto znení je ozajstným sprisahaneckým evergreenom a je neuveriteľné, koľko ľudí jej stále verí. Čo je na konšpiračných teóriách také príťažlivé, že vydržia v obehu desiatky rokov?

Žiť vo svete s dvojitým dnom má svoje čaro. Je hlupák, kto to nevidí: smrtiaci vírus HIV pochádza z laboratórií CIA, ďalšie vírusy po svete trúsia aerosoly leteckej dopravy v podobe kondenzačných pásov na oblohe. V dôsledku sprisahania zomrel americký prezident Kennedy. Dobývanie vesmíru boli vlastne preteky v predstieraní. Sovieti klamali o Gagarinovi, Američania v ateliéri simulovali pristátie na Mesiaci. Ani oficiálnym zdrojom informácií netreba veriť.

Noviny, ktoré práve čítate, ovládajú Židia, slobodomurári, alebo boľševici, najlepšie židoboľševici, ktorí sú na vedľajší úväzok slobodomurármi. Kto hovorí opak, je naivný - alebo je sám súčasťou sprisahania. Napokon, sprisahaním môže byť aj samotná konšpiračná teória. V knihe Spiknutí Daniel Pipes cituje turecký denník, ktorý napísal, že „v podozrivých temných miestnostiach sa vymýšľajú teórie o komplotoch, ktoré majú spôsobiť chaos“. Podobná je aj fáma spred pár dní, že americký prezident Barack Obama plánuje zakázať konšpiračné teórie (Prop.sk).

„Je fakt, že niektoré konšpiračné teórie by bolo lepšie zakázať, lebo sú nebezpečné,“ myslí si etnologička Zuzana Panczová. „Môžeme im pripísať napríklad pogromy, ktorých boli rozbuškou. Sú ľudia, ktorí by nikomu nič neurobili, ale pod vplyvom konšpiračnej teórie sú schopní vraždiť,“ hovorí. K štúdiu konšpiračných teórií sa dostala postupne. Najprv ju zaujímali tradičné povesti a historické fámy o židovských rituálnych vraždách. Keď bola na stáži v Nemecku, doznievali fámy po teroristických útokoch na dvojičky a Pentagon. Zistila, že teórie o sprisahaniach sú folklórom, ktorý funguje aj v politike a bežnom živote.

obr_07.jpg

11. september 2001, k zemi sa rúca newyorské Svetové obchodné centrum.
Sú konšpirátori, čo veria, že výbuch spôsobili nálože umiestnené vnútri budov

Fámy a protifámy

Čo je vlastne konšpiračná teória? Nesprávne sa často domnievame, že je to teória, ktorá nie je a nemôže byť pravdivá. Sprisahania však, samozrejme, existujú, tak ako existujú aj teórie o sprisahaniach, ktoré sa ukázali pravdivé, napríklad aféra Watergate. Podstatou konšpiračnej teórie preto nie je nepravdivosť, ale to, že nie je overená. Spolu s klebetami či domnienkami patrí medzi fámy.

Fáma je neoverená informácia, ktorá chce pôsobiť presvedčivo. Týka sa aktuálnych udalostí a je si vedomá svojej spoločenskej hodnoty („viem viac ako druhí“). Spravidla nahrádza nedostatok oficiálnych správ - ideálne pre fámy a protifámy sú preto vojny a konflikty. Bojujúce strany vtedy informácie regulujú, čo vzbudzuje nedôveru vojakov aj civilistov. Počas druhej svetovej vojny v USA fungovalo Centrum pre výskum fám, vo Francúzsku mala neskôr podobná inštitúcia v ústredí horúcu telefonickú linku, aby bolo možné fámy konzultovať skôr, ako spôsobia škody. Ucelená teória, ako fámu zastaviť, však nevznikla, vysvetľuje Panczová: „Niekedy treba vytiahnuť argumenty, inokedy je lepšie zostať ticho, aby sa fáma neživila ďalšími vyhláseniami.“

Typom fám sú aj predstavy o sprisahaní. Ako to, že im veríme? „Svet je pre mnohých príliš zložitý a konšpiračná teória môže pomáhať sa v ňom orientovať. Vytvára plochý obraz, kde je jasne definované dobro a zlo.“ Keď za Mečiarovej vlády Slovensko nedostalo pozvánku do NATO, František Šebej, Michal Vašečka a Milan Nič skúmali, čomu tento neúspech pripisujú vtedajší poslanci parlamentu. Kým jedni hovorili o dôsledku vlastných chýb, iní to kládli za vinu nepriateľom a silám v zahraničí. Druhý z prípadov psychológovia pripisujú náchylnosti uprednostňovať takzvané externé kauzálne atribúcie. Práve to môže byť predpokladom sklonu ku konšpirativizmu.

obr_01.jpg

Svet sa nemal dozvedieť, že princezná Diana čaká dieťa s milencom Dodim al-Fayedom.
Britská kráľovská rodina ju preto dala zavraždiť. Hoci po nešťastnej havárii expertízy
túto teóriu nepotvrdili, teória žije ďalej

Tajné dejiny

Sú košaté teórie s originálnymi spojmi alebo príkladne zvrátenou logikou („antisemitizmus vymysleli Židia“), aj ploché exempláre bez nápadu. Dve skupiny medzi tými globálnymi rozlišuje politológ Daniel Pipes - podľa toho, či za nepriateľov dosádzajú tajné spolky, alebo Židov. Základ pre predsudky, na ktorých stavajú, priniesli v stredoveku križiacke výpravy. Postupne sa „z marginálnych fóbií stali sily, ovplyvňujúce neskutočné množstvo ľudí.“

Moderné teórie o komplotoch globálneho strihu sú tu od konca 18. storočia. Francúzska revolúcia vtedy otriasla istotami, žiadala vysvetlenie a sprisahania boli poruke. Klasické verzie oboch typov predstáv sa ustálili asi o sto rokov neskôr. Po prvej vojne a revolúcii v Rusku v roku 1917 sa masovo rozšírili. Pred druhou svetovou vojnou sa moci chopili dvaja najväčší konšpirátori - Hitler a Stalin. Po vojne na Západe síce konšpiračná mentalita ustúpila, no viac sa rozšírila vo svete, napríklad na Blízkom východe. Zaujímavé je, že takmer všetky predstavy o globálnom sprisahaní za nepriateľov považujú jednu zo štyroch skupín: Židov, Američanov, Britov alebo slobodomurárov. Tí všetci dohromady pritom tvoria iba šesť percent svetovej populácie, uvádza Pipes.

Komplot na mieru

Najmenej nebezpečné sú rýdze bludy. Ľahko ich spoznáme a podrobíme výsmechu. Existuje vtipný web BushConspiracyTheory.com, ktorý vám strihne komplot na mieru, len čo vyplníte základné parametre. Iný známy vtip hovorí, že dejiny sveta riadia zberatelia známok. Komu inému viac vyhovujú krvavé konflikty, počas ktorých na mape sveta vznikajú nové štáty? Väčším problémom však je, ak konšpirativizmus nie je taký očividný. Že za Jupiterom čaká flotila vesmírnych lodí, je nezmysel, zhodne sa väčšina ľudí. Ale že nitky diania ťahajú bankári z Wall Street? Na tom už niečo môže byť.

„Teórie ako tieto nezriedka šíria ľudia, ktorí sú intelektuálne v poriadku, napríklad uznávaný lingvista Noam Chomsky. Na ich tvorbu totiž treba myšlienkovú námahu, politický prehľad, znalosť histórie aj fantáziu,“ hovorí Zuzana Panczová. Milióny vzdelaných ľudí vrátane slávneho komika Billa Cosbyho a filmára Spikea Leeho veria, že vírus HIV vypustila americká vláda, aby zdecimovala černošskú komunitu. Ministerský predseda Veľkej Británie Winston Churchill si myslel, že boľševická revolúcia musela byť židovský komplot. U nás v roku 1990 parlamentná komisia prešetrujúca novembrové udalosti skúmala aj to, či za nežnou revolúciou nebolo sprisahanie komunistickej Štátnej bezpečnosti – čomu dodnes verí množstvo obyvateľov Slovenska.

obr_06.jpg

Jún alebo júl 1947, farmár z amerického mestečka Roswell v Novom Mexiku našiel na
svojom pozemku podozrivé trosky. To, čo armáda označila za zrútený meteorologický
balón, bol údajne lietajúci tanier UFO plný mŕtvych mimozemšťanov. Prípad Roswell je
dnes popkultúrny fenomén, v mestečku funguje aj múzeum UFO a tematický festival

Pomôcky skeptika

Konšpiračné úvahy rozvíjajú chudobní, bohatí, protestanti, katolíci, ateisti. Výnimkou nie je, ak pritakajú fámam, čo sa príliš nepodporujú, alebo priam vylučujú. „Sú názory, že konšpirativizmus nie je súhrn postojov, ale skôr mentalita. Človeku stačí samotný prvok konšpirácie, na ideológii mu už tak nezáleží. V Nemecku tridsiatych rokov sa stávalo, že komunisti prechádzali k nacistom. Sprisahania sú totiž blízke extrémnej ľavici aj pravici,“ vysvetľuje Panczová. Najmä antisemitizmus často protiklady spája, hoci sa objavuje v naoko uhladenej podobe („nemám nič proti Židom, ale...“).

Rozpoznať konšpiračnú teóriu je ťažké, v každom blude totiž môže byť zrnko pravdy. No hoci navonok sa fámy zdajú originálne a aktuálne, v skutočnosti bývajú stereotypné a majú za sebou tradíciu. Napríklad v júli 2006 sa vďaka televízii rozšírila správa o zvýšenom výskyte vreteníc v okolí Terchovej a o tom, že spôsobujú ťažkosti dobytku. Miestni to pripisovali tajnej akcii ochranárov prírody, ktorí hady údajne vypúšťali z vrtuľníkov. Zuzana Panczová uvádza, že takmer rovnaká fáma sa šírila vo Francúzsku v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. „Konšpiračná mentalita je ako kus odevu strihnutý podľa toho istého materiálu a strihu,“ cituje Pipes Sergia Moscoviciho.

Náhoda neexistuje

Ďalším poznávacím znamením je obraz nepriateľa, ktorý má stabilné črty. Teórie o celosvetových sprisahaniach bývajú súčasťou skupinového boja. Nepriateľ, ako ho vykresľujú, je skrytý a všadeprítomný. K dispozícii má všetky dostupné aj skryté prostriedky.

Zásada filozofom známa ako Occamova britva zase hovorí, že správna teória má byť úsporná a elegantná. Velí prijať hypotézu, ktorá má čo najmenej predpokladov. To je sito, akým väčšina fám o megasprisahaniach neprejde, pretože sú nepravdepodobné, príliš košaté. Nie je udržateľné, aby sa nevyzradil komplot, do ktorého je zapletené obrovské množstvo ľudí. Mnoho reálnych sprisahaní v dejinách zlyhalo vďaka náhode. S tou však konšpiračné teórie nerátajú, čo je ich ďalší dôležitý znak. Podľa niektorých psychológov sú za nimi jedinci, ktorí neznesú pocit, že ich ovláda náhoda.

Svet, v ktorom žije konšpiratívny teoretik, má dvojité dno, ale to dno je príliš plytké. Autor spochybňuje kadečo, len nie seba a svoju teóriu. „Typické je, že konšpiračné teórie sú imúnne k faktom a nedôjde k zmene presvedčenia. Argumenty zväčša zlyhajú na obvinení, že sú založené na informáciách, ktoré sú skreslené,“ vysvetľuje Panczová. O tom, že podozrievavé myslenie nemožno vyvrátiť, by mohol rozprávať taliansky spisovateľ Umberto Eco. Sprisahanecké názory ironizoval v knihe Foucaultovo kyvadlo. Neveriacky potom sledoval množstvo čitateľov, ktorí ju pochopili práve v konšpiračnom duchu a donekonečna v nej lúštili stopy a odkazy. Spisovateľ Dan Brown je už poučený, v románe Da Vinciho kód s tým priamo kalkuluje.

obr_03.jpg

Dallas, 22. november 1963. O pár minút neskôr amerického prezidenta J. F. Kennedyho
zasiahnu smrteľné projektily. Konšpiračné teórie hovoria, že nevraždil iba osamelý
atentátnik Lee Harvey Oswald – on sám vraj vzápätí zahynul guľkou iného záhadného
strelca, ktorý bol súčasťou sprisahania

Prečítaj a prepošli

Zaujímavé by bolo porovnať konšpiračné teórie a fámy pred rokom 1989 a v súčasnosti. Od roku 1948 boli správy o imperialistických komplotoch súčasťou bežnej propagandy. Neskôr, v časoch normalizácie, väčšina občanov vedela, že oficiálne zdôvodnenia nesúvisia s ich reálnym životom. To ešte viac otváralo priestor pre fámy. Mnohí si pamätajú mestské povesti o únosoch detí: treba si dávať pozor na čiernu sanitku, ktorá unáša ľudí na orgány pre Američanov alebo západných Nemcov. Mimochodom, veľmi podobné fámy o zbohatlíkoch zo severu sa šírili v Južnej Amerike. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 u nás zrejme spopularizovala povesti o únosoch politikov.

Kým kedysi sa fámy šírili ústne, prípadne v podobe samizdatov a na kolene vyrábaných pamfletoch s nízkym nákladom, dnes je ich živlom internet. Ten priniesol aj nové žánre, napríklad reťazový výstražný email – hoax. Webové stránky o neexistujúcich konšpiráciách často napodobňujú vedecký štýl, tvária sa solídne. Bývajú plné odkazov na vedecké autority, naoko overené štúdie a detaily, ktoré však nie sú zrozumiteľné laikom. V podtituloch sami seba označujú za protiváhu oficiálneho spravodajstva: „politicky nekorektný webzine“, „trochu iné spravodajstvo“, „informácie, ako ich nepoznáte“. Ich protiváhou sú zase stránky skeptikov, ktorí fámy usvedčujú a triedia v databázach (www.hoax.cz).

Staré fámy ožívajú

Na internete opäť ožili aj nesmrteľné fámy o mikrovlnných rúrach. Vystríhajú pred spotrebičmi, ktoré sú nebezpečné a správne by sa mali nazývať radiačné. „Všetci, čo sa smejete z mikrovlnného ohrevu, každým hltom odpaľujete milióny neurónov vo svojom mozgu. Som elektrotechnik, o žiarení viem až-až,“ desí sa jeden internetových diskutérov. V skutočnosti sa báť netreba, mikrovlnky nie sú škodlivé. Alebo nám o nich Svetová zdravotnícka organizácia niečo tají?

obr_04.jpg

Nový svetový poriadok si želajú slobodomurári, ktorí žijú v maximálnom utajení.
Ťažšie je potom vysvetliť, prečo svoje strážené symboly manifestujú tak okato –
napríklad na každej jednodolárovej bankovke

Fáma
Tvrdenie, ktoré nie je podporené overenými informáciami, ale robí si nárok prezentovať správny obraz sveta, vymedzuje fámu etnológ G. A. Fine. Informácia, s ktorou fáma narába, býva aktuálna. Podskupiny širokého žánru sú napríklad klebety, domnienky, škandály, aféry či konšpiračné teórie.
Konšpiračná alebo sprisahanecká teória
Neoverené informácie, ktoré hovoria o sprisahaní, alebo „strach z neexistujúcich sprisahaní“ (Daniel Pipes). Ich autori a šíritelia podceňujú úlohu náhody, preceňujú lineárnu kauzalitu, neveria oficiálnym zdôvodneniam. Podľa typu komplotu, ktorý opisujú, sa členia na triviálne a globálne. Nepriateľskú skupinu vždy určujú z hľadiska prostriedkov boja a rozdelenia moci.
Súčasná povesť
Záhadný stopár, čierna sanitka, v sedadlách kín sú nastražené injekčné striekačky infikované vírusom HIV, z palmy, ktorú kúpite v obchode, vylieza exotický jedovatý hmyz. To všetko sú fámy nepresne nazývané aj mestskými mýtmi (urban legend). Nezvyčajné príbehy, ktoré rozprávajú, vydávajú za pravdivé. Za zdroj spravidla označujú „priateľa môjho priateľa“ alebo „známeho môjho známeho“. Boom ich výskumu prišiel v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. U nás je populárna kniha českého folkloristu Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, ktorá má už dve pokračovania.
Hoax

Fáma, ktorá sa šíri elektronickou poštou alebo na internete. Jej predchodcom sú reťazové listy, ktoré sľubujú šťastie alebo smolu tým, ktorí ich rozošlú ďalším adresátom.

Protokoly sionských mudrcov
obr_05.jpgŽidia chcú nastoliť nový svetový poriadok, čo im umožní podrobne vypracovaný plán. Najznámejší antisemitský konšpiračný pamflet, ktorý to údajne dokazuje, je zároveň plagiát. Koncom 19. storočia ho spísala parížska pobočka tajnej služby cárskeho Ruska, keď pozmenila starší pamflet proti Napoleonovi III., aby opisoval údajný kongres sionistov v Bazileji. Cieľom podvrhu pravdepodobne bolo roznietiť antisemitské nálady v obyvateľstve. Nebolo to ťažké – už od stredoveku v kresťanskej Európe prežíva fáma o rituálnych vraždách, ktorých páchateľmi majú byť Židia. Verili tomu aj mnohí obyvatelia Rakúsko-Uhorska, kde koncom 19. storočia prehrmela takzvaná Hilsnerova aféra. Za vraždu dievčaťa vtedy odsúdili mladíka Leopolda Hilsnera. S obeťou sa pravdepodobne vôbec nepoznal, zato však mal židovský pôvod. Verejne sa antisemitským náladám vtedy postavil pražský profesor a neskorší prezident Československa Tomáš Garrique Masaryk. Občianska angažovanosť ho stála mnoho útokov. Istý čas dokonca nemohol vyučovať na univerzite a zvažoval, že emigruje do USA.
Rebríček rozšírených konšpiračných teórii podľa listverse.com:
  1. Teroristické útoky z 11. septembra 2001 v USA má na svedomí americká vláda.
  2. Havária mimozemskej vesmírnej lode (UFO) v júli 1946 pri mestečku Roswell v Novom Mexiku
  3. Atentát na amerického prezidenta J. F. Kennedyho v roku 1963 vyšiel z dielne CIA, KGB či FBI.
  4. Globálne otepľovanie je výmysel podvodných klimatológov.
  5. Princeznú Dianu zavraždili na príkaz britskej kráľovskej rodiny.
  6. Svetu vládnu Židia, ako dokazujú Protokoly sionských mudrcov.
  7. Vesmírna misia Apollo 11 nikdy nepristála na Mesiaci.
  8. Japonský útok na americkú vojenskú základňu Pearl Harbour počas druhej svetovej vojny sa udial s vedomím vlády USA.
  9. Vatikán v archívoch tají Tretie fatimské tajomstvo, ktoré trom portugalským deťom v roku 1917 zjavila Panna Mária.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zamestnancov postavili mimo službu.


SITA
Osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albanese predstavuje svoju správu o izraelských činoch v Pásme Gazy.

Izrael tvrdenia okamžite odmietol.


Ilustračná snímka.

Tamojšie úrady reagujú na minulotýždňový útok v Moskve.


TASR
Mali.

Wagnerovci mali vykonávať razie a útoky dronmi.


SITA

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu