SOUL. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na zdroje v Soule a Pekingu. Vlak so 17-vozňami dorazil do čínskeho pohraničného mesta Tan-tung o 5:20 h miestneho času a smeroval ďalej do prístavu Ta-lien.
Zastavili vybavovanie turistov
"Dostali sme nariadenie od národného bezpečnostného úradu a armády, aby sme zastavili ranné vybavovanie turistov," keď Kimov vlak dorazí zo Severnej Kórey. Informoval predstaviteľ hraničného priechodu Tan-tung. Zriedkavá cesta komunistického vodcu do jednej z mála spriatelených krajín, prvá po štyroch rokoch, by mohla signalizovať návrat Kórejskej ľudovodemokratickej republiky k rozhovorom o jadrovom odzbrojení.
Oficiálny titul Kim Čong-ila je predseda Národnej obrannej komisie. Agentúra Jonhap citovala aj diplomatický zdroj v Pekingu potvrdzujúc Kimov príchod. "Je extrémne zriedkavé vidieť ako 17-vozňový severokórejský vlak prichádza do Číny," uviedol zdroj.
Ide o zahraničnú návštevu Kima v čase narastajúceho napätia medzi dvoma Kóreami, ktoré sprevádzajú špekulácie, že Pchjongjang má na svedomí potopenie juhokórejskej vojenskej lode z 26. marca.
Severokórejská televízia takto informovala o stretnutí lídrom Severnej Kórey a Vietnamu.
Cestuje vlakom, nerád lieta
Severokórejský líder navštívil Čínu naposledy v rokoch 2000, 2001, 2004 a 2006. Cestoval vlakom, pretože údajne nemá rád lietanie. Podľa predpokladov analytikov by akákoľvek návšteva tento rok mohla byť zameraná predovšetkým na rokovania o ekonomickej pomoci, ktorú komunistická krajina nevyhnutne potrebuje, a ktorú by mohla vymeniť za návrat k šesťstranným rozhovorom, ktoré zastrešuje Peking. Uvažuje sa aj o úsilí zaistiť si podporu Číny v prípade nástupníctva Kimovho najmladšieho syna. 68-ročný Kim má podľa údajov médií už dlhšie zdravotné problémy, a preto je otázka jeho nasledovníka aktuálnou témou.
Severná Kórea úplne odstúpila od šesťstranných rokovaní o svojom jadrovom odzbrojení v apríli 2009. Dôvodom bolo zavedenie ďalších sankcií OSN za test rakety dlhého doletu. Po severokórejskom jadrovom teste z konca mája 2009 Bezpečnostná rada OSN sankcie ešte sprísnila. Severná Kórea vtedy v reakcii na prijatie novej rezolúcie vyhlásila, že sa svojho jadrového programu nikdy nevzdá.