Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
NEW YORK, BRATISLAVA. Biely štyridsiatnik, ktorý si neďaleko miesta sobotného nevydareného útoku pri námestí Times Square v New Yorku prezliekol tričko, strčil ho do tašky a obzeral sa, je najnovším záchytným bodom pre americkú políciu.
„Opúšťal miesto činu, takže môže byť svedkom. Mohol sa na tom aj zúčastniť, ale bolo by predčasné to povedať. Chceme ho však nájsť a hovoriť s ním," povedala včera americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová pre CNN.
Videá ako dôkaz
Rovnako ako šéf newyorskej polície Raymond Kelly odmietla Napolitanová hovoriť o mužovi ako o podozrivom. Kelly tiež povedal, že nie je isté, či čin pripravil jeden človek, alebo skupina ľudí.
Video, kde vidno muža, ktorý si prezliekal tričko, je z jednej z bezpečnostných kamier. Newyorská polícia mala včera zverejniť aj druhé video, ktoré nahral turista. Má zobrazovať muža, ktorý v čase incidentu bežal, informoval Kelly. Skúmanie kamier polícii ide pomaly, mnohé z nich sú totiž súkromné, napísal spravodajca agentúry ČTK.
Taliban nič nepotvrdzuje
Starosta New Yorku Michael Bloomberg včera v televízii povedal, že „neexistuje legitímny dôkaz" spojitosti činu s teroristickou sieťou alKáida alebo militantným hnutím Taliban. Poprel tak stopu, na ktorú sa snažili naviesť radikáli na islamistickej stránke v nedeľu.
K útoku sa na nej prihlásil pakistanský Taliban, ktorý vraj chcel pomstiť smrť moslimských martýrov. Polícia naďalej skúma všetky možné motívy útoku.
Amerika posilnila bezpečnostné opatrenia. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť informovalo, že Amerika posilnila kontroly v okolí letísk na východnom pobreží.
Bombu v aute pri námestí Times Square zneškodnila v sobotu polícia.
FOTO - TASR/AP
Útočníkov vraj nájdu
V sobotu večer miestneho času na námestí Times Square objavili zaparkovaný športový Nissan s naštartovaným motorom a blikajúcimi svetlami, z ktorého sa dymilo. Na podozrivé auto upozornili miestni predavači. Vnútri polícia našla amatérsku výbušninu. Obsahovala propánbutánové bomby, benzín aj zábavnú pyrotechniku.
Výbuch mohol byť podľa Bloomberga „veľmi smrteľnou udalosťou". Polícia povedala, že mohol auto rozlomiť napoly a spôsobiť civilné obete na námestí, ktoré bolo plné turistov a návštevníkov divadiel.
Podľa Bloomberga je „veľmi pravdepodobné", že nájdu tých, čo to spravili a zatknú ich.
Za bombou sú zrejme amatéri
NEW YORK, BRATISLAVA. V New Yorku nešlo o komplikovaný útok. Väčšina súčastí bomby sa dala zohnať v obchode s domácimi potrebami.
Propánbutánové kanistre sa podobali podľa New York Times na tie, ktoré sa používajú pri grilovaní. Petardy M-88 sa zas dajú podľa denníka legálne kúpiť napríklad v Pennsylvánii.
„Všetky dôkazy naznačujú amaterizmus, už aj samotná bomba," píše v komentári The New Yorker. Dodáva, že hlavným cieľom bolo zrejme upútať pozornosť. „Nevystrašili nás," píše.
Britský Telegraph napísal, že útok mohol byť spojený aj s nedávnou vyhrážkou islamistov tvorcom seriálu South Park za zobrazenie proroka Mohameda v kostýme medveďa.
Auto s bombou totiž bolo blízko sídla spoločnosti Viacom, ktorá vlastní televíziu Comedy Central, čo seriál vysiela.
Ela Rybárová
Big Apple - stred sveta aj islamistov
New York je častým cieľom teroristov. Nie vždy ide o islamských extrémistov.
NEW YORK, BRATISLAVA. „Teroristi na celom svete, ktorí sa cítia ohrození slobodou, akú máme, sa vždy sústreďujú na symboly tejto slobody. A presne tým je New York," vyhlásil po neúspešnom bombovom útoku na Times Square starosta mesta Michael Bloomberg.
Nielen obchodné centrum
New York, známy aj ako Big Apple (Veľké jablko), je obľúbeným terčom teroristických útokov a zďaleka nejde len o útok z 11. septembra 2001. Svetové obchodné centrum si ako cieľ teroristi vybrali už osem rokov pred týmto útokom. V garáži pod severnou vežou centra vtedy islamisti odpálili bombu v aute. Zabili šiestich ľudí a zranili ich viac ako tisíc. Cieľ mali väčší. Severná veža mala spadnúť na južnú, a tým by sa celkom zničilo centrum svetového obchodu. Podarilo sa to až jeho nasledovníkom o osem rokov neskôr.
Terčom pre teroristov je prakticky celý New York, symbol západnej civilizácie. Aj preto sa teraz zamerali na jeho absolútne centrum Times Square.
Od roku 2001 sa odohralo najmenej desať pokusov podobných tomu nedeľňajšiemu - na preslávený Brooklynský most, či na menej známu židovskú synagógu v Bronxe. Minulú jeseň polícia zadržala afganského prisťahovalca Najibullaha Zaziho. Ten sa priznal, že chcel v metre umiestniť podomácky vyrobenú výbušninu.
Nielen moslimovia
Realita navyše vyvracia tradičné mýty o bežnom teroristovi. Nemusí ísť o muža z arabských krajín. Naopak, čoraz častejšie podobné činy páchajú tí, čo v krajine žijú dlhšie. Podobne ako pri londýnskych útokoch z roku 2005. Aj Zazi priznal, že potrebné školenie dostal od alKáidy v Pakistane.
Nemusí ísť ani o moslimov. Len minulý mesiac odhalili kresťanských extrémistov, ktorí sa chystali vo veľkom vraždiť v Michigane. Mementom ostáva aj bombový útok v Oklahoma City z roku 1995. Zomrelo pri ňom 168 ľudí, vrahom bol pravicový extrémista Timothy McVeigh. Ani moslim, ani cudzinec.
Matúš Krčmárik
Ožil šéf Talibanu
Americká radosť zo zabitia vplyvného teroristu bola predčasná. Prihovoril sa im na videu.
ISLAMABAD, BRATISLAVA. Zdalo sa, že vodca pakistanskej odnože militantného hnutia Taliban Hakimulláh Mehsúd zomrel pri januárovom leteckom útoku Američanov. Pakistanská televízia dokonca informovala o jeho pohrebe. Predčasne.
„Blíži sa čas, keď naši bojovníci zaútočia v centre najväčších amerických miest," dva videozáznamy s týmto odkazom sa dostali v nedeľu na verejnosť. Je na nich práve Mehsúd a hovorí, že je „4. apríla 2010". Na jednom z videí stojí pred mapou Spojených štátov a ukazuje možné ciele.
FOTO - TASR/AP
Taliban neustále popieral, že by Mehsúd v januári umrel. Kontakt s novinármi však odmietol z obáv o jeho bezpečnosť. Záznamy navyše prišli v čase, keď v centre New Yorku odhalili plánovaný útok. Prihlásil sa k nemu práve Mehsúdov Taliban.
Odborníci však pochybujú, že by pakistanská skupina bola schopná niečoho podobného. Nemá vraj dostatočnú infraštruktúru a v útokoch sa orientuje takmer výlučne na Pakistan, kde bojuje proti tamojšej vláde.
Navyše, Taliban sa v minulosti viackrát prihlásil k útokom, s ktorými nemal nič spoločné. Napríklad k hromadného výpadku prúdu na východe USA.
Matúš Krčmárik