KÁHIRA.
Dnešné nádejné rozhodnutie ministrov zahraničných vecí z Ligy arabských štátov (LAŠ) pravdepodobne otvorí cestu pre začatie už dlho pozastavených rokovaní, ktoré sprostredkovali Spojené štáty americké. Rokovania o palestínsko-izraelskom konflikte a celý mierový proces sú prerušené od vojny v pásme Gazy v decembri 2008.
Generálny tajomník LAŠ Amr Músá dnes osobne oznámil novinárom po stretnutí arabských predstaviteľov v egyptskej Káhire, že regionálna organizácia podporí nepriame rokovania medzi Palestínčanmi a izraelskými predstaviteľmi.
Prvý pokus o rozbehnutie nepriamych rozhovoroch stroskotal minulý mesiac, keď Izrael oznámil nový projekt výstavby židovských bytov vo východnom Jeruzaleme. Na ten si nárokujú Palestínčania a chcú ho za svoje budúce hlavné mesto.
Rozhodnutie židovského štátu o výstavbe vyvolalo ostrú kritiku Spojených štátov a viedlo k najhoršej roztržke za posledné desaťročia medzi Washingtonom a jeho hlavným spojencom na Blízkom východe, Izraelom.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás tento týždeň signalizoval, že je ochotný obnoviť pozastavené rokovania. Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová v piatok uviedla, že rozhovory sa začnú na budúci týždeň.