LOS ANGELES.
Kontroverzná legislatíva má totiž podľa kritikov rasový podtext. Na základe nového zákona môže polícia v Arizone v prípade podozrenia z ilegálneho pobytu vypočúvať ľudí v súvislosti s ich imigračným štatútom, pričom ilegálny pobyt bude zločinom.
Protesty v desiatkach miest
Protesty sa podľa agentúry DPA majú konať v sedemdesiatke miest naprieč Spojenými štátmi a jeden z najmasívnejších má byť v kalifornskom Los Angeles, kde sa v uliciach očakáva až stotisíc ľudí.
Práve metropola západného pobrežia spolu so San Franciscom už avizovali ochladenie vzťahov so susednou Arizonou a viacerí politici verejne vyzvali na bojkot voči tomuto štátu na juhozápade krajiny.
Foto: TASR/AP
Diskriminačný zákon
Mexický prezident Felipe Calderón označil arizonský zákon za diskriminačný a varoval pred zhoršením vzťahov s týmto americkým štátom. Zákon kritizovali tiež guvernéri Texasu a Colorada. Minister spravodlivosti USA Eric Holder vyhlásil, že federálna vláda možno proti arizonskej legislatíve vznesie námietky.
V snahe zablokovať účinnosť zákona, ktorý by mal platiť od júla alebo Augusta, boli zatiaľ na súdy doručené dve žaloby. Občianske združenia zákon odcudzujú s tvrdením, že je protiústavný.
Arizona je jedným zo štyroch amerických štátov, ktoré na juhu susedia s Mexikom, odkiaľ do USA prichádza množstvo ilegálnych migrantov. Celkovo sa počet úradne nezdokumentovaných imigrantov na území Spojených štátov odhaduje na 12 miliónov.