NEW YORK. OSN už začiatkom roka prisľúbila, že bude aj naďalej pomáhať pri riešení takmer 35-ročného konfliktu o sporné územie.
Pätnásťčlenná rada vyzvala všetky strany zapojené do konfliktu v Západnej Sahare, aby "aj naďalej preukazovali politickú vôľu a prácu na atmosfére, ktorá prispeje k dialógu tak, aby bolo možné vstúpiť do intenzívnejšej a podstatnejšej etapy rokovania". Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nedávno prijal záväzok oboch strán, že majú záujem na ďalších rokovaniach a snahu dosiahnuť zhodu.
Západná Sahara je územie na severozápade Afriky ohraničené Marokom, Mauretániou a Alžírskom. Maroko pripojilo Západnú Saharu v 70. rokoch, keď sa z nej stiahlo Španielsko, vtedajšia koloniálna mocnosť. V roku 1975 územie osídlilo približne 300 000 Maročanmi.
Dlhoročná vojna Rabatu s gerilovým hnutím pre nezávislosť Front Polisario podporovaným Alžírskom bojujúcim za nezávislosť sa skončila v roku 1991 prímerím sprostredkovaným OSN.
Jednou z požiadaviek hnutia Front Polisario je vyhlásenie referenda o sebaurčení Západnej Sahary s možnosťou hlasovať za nezávislosť územia. Rabat však opakovane odsunul sľubované referendum o sebaurčení.
MINURSO začala pôsobiť v roku 1991 a jej cieľom je monitorovať prímerie, ktoré v oblasti zavládlo v septembri toho istého roku. Misia pozostáva z 300 vojakov, policajtov a civilistov z 29 krajín a 157 príslušníkov miestneho civilného tímu.