SME

Nepriame izraelsko-palestínske rokovania sa začnú budúci týždeň

Nepriame mierové rokovania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi by sa mali začať na budúci týždeň. V piatok o tom informovala americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová.

WASHINGTON. Nepriame mierové rokovania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi by sa mali začať na budúci týždeň. V piatok o tom informovala americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová, ktorá zároveň vyzvala na obnovenie priamych rozhovorov o mierovej zmluve.

Nepriame rokovania sa budú konať prostredníctvom zvláštneho vyslanca USA pre Blízky východ Georgea Mitchella, ktorý na budúci týždeň pocestuje do blízkovýchodného regiónu. Nepriame rozhovory budú zahŕňať amerických predstaviteľov a jednu alebo druhú stranu. Rokovania s Izraelčanmi a Palestínčanmi za jedným stolom zatiaľ nie sú plánované. "Nakoniec chceme vidieť obe strany v priamych rokovaniach," vyhlásila Clintonová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokus o obnovenie nepriamych rokovaní medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi zlyhal v marci potom, čo Izrael oznámil novú výstavbu vo východnom Jeruzaleme, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany USA. Palestínčania odmietajú rokovať s Izraelom, kým nezastaví výstavbu na okupovaných územiach. Spojené štáty dlhodobo vyzývajú Izrael, aby prestal s výstavbou židovských obydlí na palestínskom Západnom brehu Jordánu, ako aj vo východnom Jeruzaleme, ktorý obývajú najmä Palestínčania a chcú ho mať aj za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Európski Židia vyzývajú Izrael k rozumu

Skupina európskych židovských intelektuálov spustila akciu, v rámci ktorej nabáda Izrael, aby v konflikte s Palestínčanmi postupoval rozumne. Petíciu s názvom "Európska židovská výzva k rozumu" podpísalo v piatok 2 824 ľudí vrátane uznávaných francúzskych filozofov Bernarda-Henriho Levyho, Alaina Finkielkrauta a franko-nemeckého poslanca Európskeho parlamentu (EP) Daniela Cohn-Bendita. Text budú prezentovať v EP v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Petícia vyzýva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zastavil výstavbu židovských osád na okupovaných územiach. "Systematická podpora izraelskej vládnej politiky je nebezpečná a neslúži skutočným záujmom štátu Izrael," píše sa v dokumente, ktorý je dostupný v šiestich jazykoch na stránke www.JCall.eu. "Naším zámerom je vytvoriť európske hnutie, ktoré umožní, aby hlas rozumu počuli všetci," píše sa ďalej. Hnutie je podľa týchto údajov nestranné a jeho cieľom je zabezpečiť prežitie Izraela ako židovského a demokratického štátu. To však závisí od vytvorenia životaschopného a suverénneho palestínskeho štátu, uvádza text. Niektoré židovské skupiny sa k petícii postavili kriticky.

Nepriame mierové rokovania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi by sa mali začať na budúci týždeň, informovala o tom v piatok americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Posledný pokus o obnovenie nepriamych rokovaní medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi zlyhal v marci potom, čo Izrael oznámil novú výstavbu vo východnom Jeruzaleme, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany USA. Palestínčania odmietajú rokovať s Izraelom, kým nezastaví výstavbu na okupovaných územiach. Spojené štáty dlhodobo vyzývajú Izrael, aby prestal s výstavbou židovských obydlí na palestínskom Západnom brehu Jordánu, ako aj vo východnom Jeruzaleme, ktorý obývajú najmä Palestínčania a chcú ho mať aj za hlavné mesto svojho budúceho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 469
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 227
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 699
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 537
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 073
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 003
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu