SME

Lajčák v USA hovoril o vzájomných vzťahoch ale aj situácii v EÚ

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák ukončil vo Washingtone rokovania s predstaviteľmi administratívy prezidenta Baracka Obamu a viacerými členmi Kongresu USA.

BRATISLAVA. Hovorili najmä o slovensko-amerických vzťahoch a o viacerých zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach. Partneri potvrdili záujem USA o ďalšie prehlbovanie strategických vzťahov so Slovenskom na všetkých úrovniach. Privítali ochotu Slovenska zdieľať svoju expertízu v konkrétnych zahraničnopolitických témach a v diskusii sa aktívne zaujímali o pohľad Slovenska na otázku vzťahov s Ruskom, Ukrajinou, vývoj v strednej Ázii i situáciu na Kaukaze. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

So zástupcami ministerstva zahraničných vecí USA a Národnej bezpečnostnej rady USA pre strednú a východnú Európu hovorili okrem spolupráce Slovenska a USA aj o vývoji na západnom Balkáne, vzťahoch s Ruskom, situácii na Ukrajine a iránskom jadrovom programe. K problematike západného Balkánu diskutoval Lajčák aj s vybranými expertmi rezortov diplomacie a obrany USA, Kongresu a viacerých washingtonských zahraničnopolitických inštitútov. Odborná diskusia sa sústredila predovšetkým na situáciu v Bosne a Hercegovine a na úsilie medzinárodného spoločenstva o úspešnú integráciu regiónu do európskych a transatlantických štruktúr.

V rámci série podujatí s názvom Fórum transatlantických lídrov vystúpil Lajčák na pôde Univerzity Johna Hopkinsa s prednáškou Stredná a východná Európa 20 rokov po páde komunizmu. V príhovore pred študentmi univerzity, zástupcami washingtonského diplomatického zboru, predstaviteľmi administratívy USA a analytických inštitútov sa zameral na kľúčové udalosti, ktoré v uplynulých 20 rokoch zásadne ovplyvnili vývoj v regióne a spoluprácu krajín strednej a východnej Európy s USA. Minister priblížil transformačné a integračné procesy, ktoré sa uskutočnili v krajinách regiónu a zhodnotil ich nezastupiteľnú úlohu pri budovaní zjednotenej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca ministerky zahraničných vecí USA James Steinberg i námestník ministerky pre Európu Philip Gordon na stretnutí s ministrom vysoko ocenili rozvoj dvojstranného dialógu Slovenska a USA, ktorý sa okrem celého radu bilaterálnych kontaktov pretavuje tiež do konkrétnej spolupráce v Afganistane či v rámci Guantánama, ktoré sú dôležité pre Obamovu administratívu. Lajčák tiež absolvoval pracovné rokovanie s riaditeľkou Národnej bezpečnostnej rady USA pre Európu Elisabeth Sherwood-Randallovou, s ktorou diskutoval o spolupráci pri riešení globálnych bezpečnostných výziev, otázkach európskej bezpečnosti, vzťahoch EÚ a USA, situácii v strednej a východnej Európe, východnom partnerstve a ďalších témach.

Lajčák sa v rámci svojho programu vo Washingtone stretol aj s členom Snemovne reprezentantov Kongresu USA za Indianu Petrom Viscloskym, s ktorým hovoril najmä o záujme Slovenska prehĺbiť vzájomnú spoluprácu s USA aj na parlamentnej úrovni. Dlhodobým cieľom je dosiahnuť vznik slovenského výboru v Kongrese USA. Kongresman Visclosky je na pôde Snemovne reprezentantov jedným z lídrov tejto iniciatívy. Ministra Lajčáka na stretnutí informoval, že v spolupráci s republikánskym členom Kongresu za Južnú Karolínu Joe Wilsonom je pripravený v krátkom čase iniciovať formálny proces, ktorý povedie k oficiálnemu založeniu slovenského výboru v Kongrese. Ten bude združovať členov Kongresu s blízkym vzťahom k Slovensku a slovensko-americkú reláciu obohatí o ďalší efektívny nástroj dialógu a spolupráce. Minister Lajčák so svojim partnerom diskutoval tiež o spolupráci medzi SR a štátom Indiana a spôsoboch jej ďalšieho prehlbovania aj v ekonomickej oblasti. So senátorom Georgeom Voinovichom diskutoval Lajčák o pokračovaní integračných procesov v Európe, ako aj o koordinácii aktivít EÚ a USA v oblasti juhovýchodnej Európy, ktorá je predmetom intenzívneho záujmu senátora.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 133
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 081
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 391
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 302
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 125
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 527
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 166
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu