A Gillian Duffyová je pritom len „obyčajná žena“, ako sa sama nazvala. A jednou z miliónov voličiek ľavice by aj zostala, keby ju Gordon Brown nepremenoval na „bigotnú“. Priamo do mikrofónu SkyNews, ktorý si zabudol prištipcovaný na saku.
Stretnutie na ulici vyzeralo na začiatku ako hodená rukavica. „Celoživotnej“ labouristke mohol ich šéf predstaviť program. Keď sa ho pýtala, prečo musí platiť daň z dôchodku a či si jej dve vnúčatá budú môcť dovoliť vysokú školu. „Je príliš veľa tých, čo nie sú zraniteľní a robia si nároky,“ sťažovala sa žena, ktorá sa 30 rokov v mestskej rade starala o postihnuté deti. „Odkiaľ všetci tí Východoeurópania prichádzajú?“ dodala.
Premiér mal na všetko argumenty. Neskôr priznal, že práve otázka o imigrantoch ho vyviedla z miery.
S babkou Duffyovou a jej koláčom strávil ešte v ten deň tri štvrte hodiny. „Úprimne som sa jej ospravedlnil,“ odvrkol novinárom a odfrčal v limuzíne. Britské médiá si na ňom zgustli, Brown si podľa nich „storpédoval“ kampaň. Labouristi teraz potrebujú akýchkoľvek voličov, aj tých „bigotných“ ako Duffyová. Dôchodkyňa z Rochdale rozhodla britské voľby, ozývalo sa odvšadiaľ.
A možno nie. Vicepremiér John Prescott v kampani v roku 2001 udrel päsťou voliča. A labouristi voľby aj tak vyhrali.