Do Mexického zálivu uniká až päťkrát viac ropy, ako sa doteraz predpokladalo. Spoločnosti, ktorej sa tu pred týždňom potopila plošina, má pomôcť americká armáda.
VENICE, BRATISLAVA. Environmentálny malér pri brehoch Spojených štátov vyzerá čoraz katastrofálnejšie. Ropa, ktorá už vyše týždňa znečisťuje vody Mexického zálivu, uniká zrejme päťkrát rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo.
Nový odhad, podľa ktorého každý deň z útrob zeme vyjde do oceánu 5-tisíc barelov (600-tisíc litrov) suroviny, zverejnil americká Národný úrad pre oceán a atmosféru.
Zasiahne pobrežie? Úrady zároveň informovali, že objavili tretiu, pravdepodobne novú trhlinu, z ktorej ropa vyteká. Surovina znečisťuje more už týždeň, po tom, čo sa následkom stále nevysvetleného výbuchu a požiaru potopila ropná plošina. Pod vodu so sebou zobrala aj 11 pracovníkov.
Predpokladalo sa, že možno už v noci z dnes na zajtra by škvrna mohla zasiahnuť americké pobrežie. Ohrozená je časť štátu Louisiana, ale aj delta rieky Mississippi. Práve tam sa nachádza až 40 percent všetkých amerických mokradí, žijú tam mnohé druhy vtákov či rýb. Miestni sa už pripravujú na príchod škvrny, ktorý sa podľa spravodajcu BBC zdá neodvratný.
Povolali vojakov
Guvernér Louisiany Bobby Jindal vo štvrtok vyhlásil stav ohrozenia. Vyhlásenie stavu ohrozenia dáva úradom právo použiť na obranu pred prírodnou katastrofou všetky možné prostriedky vrátane federálnych zdrojov, akou je aj armáda. Americké ozbrojené sily však do postihnutých oblastí dorazili už skôr, keď im to nariadil priamo Biely dom.
Britská ropná spoločnosť BP, ktorá si plošinu prenajala a je zodpovedná za čistiace práce, už povedala, že privíta pomoc americkej armády. Sama totiž zatiaľ únik nedokázala zastaviť.
V stredu vyskúšali kontrolované zapálenie časti škvrny. Bolo úspešné, no podľa expertov je to len čiastkové riešenie. Cieľom musí byť zastavenie úniku. Ak by sa to spoločnosti nepodarilo, pri súčasnej rýchlosti vytekania by do dvoch mesiacov bolo množstvo vytečenej ropy väčšie ako to, ktoré v roku 1989 uniklo z tankera Exxon Valdez.
Ako však povedal pre New York Times Tony Hayward, šéf BP, ropa je ľahšia ako pri havárii tankera (zložením a farbou sa podľa neho podobá na ľadový čaj). V najhrubších častiach má hrúbku desatinu milimetra. Podľa neho by tak narobila menšie škody ako ropa, čo pred dvoma desaťročiami znečistila pobrežie Aljašky.
Nedarí sa zastaviť Pokusy uzavrieť vrt v hĺbke 1500 metrov pod hladinou pomocou podmorských robotov, boli zatiaľ neúspešné. Plán B je „napojiť“ sa novým vrtom na poškodený vrt a zmesou blata a betónu ho upchať. Prípravy na túto experimentálnu procedúru však potvrvajú dva či tri mesiace. Zatiaľ chce spoločnosť odčerpávať z mora ropu pomocou špeciálneho prístroja do kontajnerov. Jeho príprava však tiež zaberie „dva až štyri“ týždne.