PARÍŽ/MOSKVA/BRATISLAVA. Na sviatok práce sa vo Francúzsku pripravuje 194 akcií. Mnohí Francúzi, ktorí v sobotu 1. mája vyjdú do ulíc, budú podľa vyjadrení odborárskych predákov, vyjadrovať postoje k sociálnej politike vlády. Niektoré odborové centrály - CFDT, CFTC, FO - nevyzvali svojich členov a sympatizantov, aby prišli 1. mája manifestovať, lebo to pokladajú za zbytočné a nevhodné.
Približne 1000 ľudí sú na 1. mája pripravení dostať do ulíc lídri ruských nacionalistických organizácií. Ich "národný deň práce" sa v Moskve má konať pod heslom "Mier! Práca! Máj! Gastarbeiter odíď!".
Zakladajúci kongres II. Internacionály v Paríži v roku 1889 stanovil 1. máj za medzinárodný Sviatok práce. Bolo to na pamiatku protestu chicagských robotníkov z 1.-3. mája 1886, ktorý si vyžiadal približne dve desiatky ľudských životov.
V tom čase v USA vstúpilo do štrajku do 350.000 robotníkov z 11.000 závodov za osemhodinový pracovný čas. Časť z nich si ho vymohla a 200.000 robotníkom sa ho podarilo aspoň čiastočne skrátiť.
Na rozhodnutie účastníkov ustanovujúceho kongresu II. Internacionály zapôsobila aj krvavá dohra prvomájového štrajku v Chicagu, kde polícia 3. mája zabila šesť účastníkov robotníckej demonštrácie a o deň neskôr bomba z rúk neznámeho provokatéra, hodená medzi účastníkov protestného zhromaždenia na námestí Haymarket, zabila okrem štyroch robotníkov aj sedem policajtov.
Sedem vodcov chicagského robotníctva odsúdili na smrť a štyroch z nich popravili.
Prvýkrát sa 1. máj oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku vrátane Čiech, v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, USA a ďalších krajinách. Vo Veľkej Británii až v nedeľu 4. mája.
V roku 1891 sa uskutočňovali robotnícke zhromaždenia aj v Petrohrade. Od roku 1892 sa stal 1. máj dňom bojových akcií za práva pracujúcich i pre robotníkov ruských miest. Veľký rozmach prvomájových akcií pracujúcich na celom svete nastal po roku 1917.
Zatiaľ čo v Európe sa oslava 1. mája ujala, v USA sa táto tradícia nevytvorila. Dňom práce je prvý septembrový pondelok.
Prvý máj sa slávi, alebo aspoň pripomína vo vyše 60 krajinách sveta.