PRAHA.
Dnes 56-ročný lekár a podnikateľ Uzunoglu žiadal od ministerstva spravodlivosti odškodnenie v astronomickej výške až dve miliardy českých korún (78,8 milióna eur). Tejto žalobe dnes Mestský súd v Prahe nevyhovel. Uzunoglu však bol dnes u rovnakého súdu úspešný s inou svojou žalobou o náhradu ušlej mzdy za 30 mesiacov pobytu vo väzbe. Súd uznal, že podnikateľ kvôli pobytu za mrežami prichádzal mesačne o plat 30.000 Kč. Štát bude musieť podnikateľovi ešte doplatiť aj úroky.
Už v minulosti ministerstvo spravodlivosti vyplatilo podnikateľovi za pobyt vo väzbe odškodnenie vo výške vyše 7000 eur.
Prípad Uzunoglu je šokujúci. Podnikateľa zatkli v Česku v roku 1994. Polícia ho obvinila z týrania tureckého občana v ČR, prípravy vraždy a ekonomických deliktov. Po dva a polročnom pobyte vo vyšetrovacej väzbe sa kauza tohto Kurda vliekla až do júla 2007, kedy ho odvolací Mestský súd v Prahe oslobodil v plnom rozsahu. Špekuluje sa o tom, že v pozadí krivého obvinenia v roku 1994 mohli byť ekonomické aktivity či nekalý konkurenčný boj: Uzunoglu zastupoval spoločnosť Škoda Praha v oblasti Stredného východu.
Yekta Uzunoglu pochádza z Turecka. V 70. rokoch minulého storočia získal štipendium v ČSSR a v roku 1979 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe, dočkal sa však aj vyhostenia. V roku 1981 sa usadil v západnom Nemecku ako politický utečenec. V roku 1986 ho Turecko za jeho aktivity v kurdskej problematike zbavilo občianstva. O desať rokov neskôr, keď bol v Česku vo vyšetrovacej väzbe, získal nemecké občianstvo.
O nevine Uzunoglu bolo v ČR presvedčených viacero osobností. Podporovali ho bývalí disidenti, chartisti, niektorí politici, ale aj exprezident Václav Havel.