PHOENIX, BRATISLAVA. Americkí novinári to volajú nulová tolerancia pre nelegálnych imigrantov v Arizone. Tento americký štát na hraniciach s Mexikom schválil nedávno najprísnejšie opatrenia proti prisťahovalcom bez papierov v Spojených štátoch.
Upratujeme ich dvory, predávame v ich obchodoch, no oni nás chcú vyhnať.
Eric Ramirez, nelegálny imigrant v Arizone
Zákon, ktorý minulý piatok podpísala republikánska guvernérka Jan Brewerová, spustil búrlivú diskusiu po celej krajine. Jeho odporcovia aj z radov katolíckej cirkvi či hispánskych organizácií hovoria dokonca, že vytvorí z Arizony „policajný štát“ či „apartheid ako v Južnej Afrike“. Nesúhlasí s ním ani prezident Barack Obama. Jeho vláda zvažuje, či podá podnet na jeho možnú protiústavnosť.
Čím si nový arizonský zákon zaslúžil takéto prívlastky? Kým doteraz bol nelegálny pobyt v Spojených štátoch federálnym zločinom, v Arizone sa stáva aj zločinom štátnym. V praxi to znamená, že právomoc na zadržanie nelegálneho imigranta bude mať aj arizonská štátna polícia. Doteraz to mohli robiť iba federálni agenti.
Podľa zástancov zákona sa tak štátni policajti odteraz nebudú iba bezmocne pozerať na „votrelcov“, ako v Arizone volajú nelegálnych prisťahovalcov. Budú môcť každého podozrivého zastaviť na ulici a zisťovať, či tu nie je nelegálne. Ak nebude mať doklady, môže skončiť vo väzení.
Kritici však hovoria, že podozrivých budú vyberať podľa rasy. V Arizone žije pätina Hispáncov, a takmer polovica z nich je v krajine nelegálne. Hispánske organizácie hovoria, že aj legálni Hispánci žijúci v Arizone tak budú prenasledovaní.
Podobný zákon teraz zvažujú aj iné okolité štáty ako Texas a Utah. Diskusia o imigrantoch sa už stala celonárodnou a môže ovplyvniť aj jesenné kongresové voľby. Demokrati skôr presadzujú zlegálnenie pobytu nezákonných prisťahovalcov v krajine.