PRAHA. Český rozhlas sa dnes verejne ospravedlnil senátorovi Jiřímu Dienstbierovi, ktorého v pondelok označil za spolupracovníka bývalej československej vojenskej rozviedky. Podľa rozhlasu existujúce dokumenty síce potvrdzujú, že rozviedka sa o Dienstbiera v 60. rokoch minulého storočia zaujímala, vyplýva z nich však to, že nešlo o vedomú spoluprácu.
Spravodajská služba Generálneho štábu viedla na Dienstbiera spis od roku 1962, údajne s cieľom získať ho ako spojku či kuriéra pre československých špiónov v zahraničí. V marci roku 1969 vojenská rozviedka Dienstbierov spis ukončila.
Podľa rozhlasu sú v spise posudky na Jiřího Dienstbiera z obdobia jeho vysokoškolského štúdia, z armády a aj z Československého rozhlasu, ale nie je tam žiadna zmienka o tom, že by dnešný senátor o záujme vojenskej rozviedky vedel či s ňou spolupracoval. ČRo pritom ešte v pondelok tvrdil, že Dienstbierov spis s krycím menom Konferenciér bol skartovaný.
Senátor Dienstbier už v pondelok spoluprácu s vojenskou rozviedkou kategoricky poprel a informácie označil za "hlúposť". Podľa jeho slov ho vojenská rozviedka nikdy ani nekontaktovala.
Jiří Dienstbier v roku 1958 ako 21-ročný vstúpil do KSČ. V roku 1962 absolvoval základnú vojenskú službu. V rokoch 1958-69 pracoval ako komentátor, redaktor a spravodajca v Československom rozhlase, pričom pôsobil aj v USA, v krajinách západnej Európy a na Ďalekom východe.
Po roku 1969, keď odsúdil sovietsku okupáciu, režim Dienstbiera perzekvoval. Prispelo k tomu aj to, že Dienstbier patril medzi prvých signatárov Charty 77 a v rokoch 1979-85 bol jej hovorcom.
Po novembrovom prevrate sa stal federálnym ministrom zahraničných vecí. Dienstbierom vedené Občianske fórum sa postupne dostalo na okraj politickej mapy Česka. Do vysokej politiky sa Dienstbier vrátil až pred dvoma rokmi, keď ako nezávislý kandidoval na kandidátke ČSSD do Senátu.