VIEDEŇ.
Podľa šéfa spolkovej vlády vo Viedni však ešte treba prediskutovať, či je v tejto súvislosti v záujme žien skôr zákonná úprava alebo viac osvetovej práce.
Heinischová-Hoseková sa v uplynulom týždni vyslovila za širokú diskusiu o prípadnom zákaze nosenia burky v Rakúsku, pretože podľa jej názoru "zahalenie celých tiel predstavuje výraznú diskrimináciu žien".
Štátna tajomníčka rezortu pre rodiny Christine Mareková sa vyslovila za úplný zákaz nosenia burky vo verejných inštitúciách, na súdoch, v bankách či prostriedkoch hromadnej dopravy.
Hovorkyňa islamskej komunity v Rakúsku Carla Amina Baghajati úvahy o úplnom zákaze nosenia burky odmietla a označila aj diskusiu o zákaze za nezmyselnú. V Rakúsku to podľa jej slov nie je téma, keďže tam ešte nikdy nikoho nevideli v burke. Zákaz by navyše podľa nej bol kontraproduktívny a automaticky by neposlúžil ochrane žien, skôr by posilnil obraz "utláčaných, mužmi riadených moslimských žien" známy z predsudkov. "Nikto nemyslí na to, že ženy si tento odev môžu voliť aj samé," dodala hovorkyňa.
Rakúsko je ďalšou európskou krajinou po Francúzsku či Belgicku, kde sa aj na politickej scéne hovorí o možnom zákaze nosenia burky na verejnosti.