RAMALLÁH. Ide tak o jedno z najtvrdších palestínskych opatrení namierených proti politike Izraela na okupovaných územiach.
Abbásov právny poradca Hassan al-Kúrí spresnil, že v prípade porušenia normy hrozí "páchateľovi" až päť rokov väzenia, alebo pokuta do výšky 14 tisíc dolárov (viac ako 10 tisíc eur).
Palestínčania už dlhodobo protestujú proti výstavbe vo východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu, teda na územiach, kde má ležať ich budúci nezávislý štát. Predstavitelia palestínskej samosprávy odhadujú, že hodnota tovaru, ktorý palestínske firmy ročne nakúpia od izraelských osadníkov, sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 500 miliónov dolárov (150 až 375 miliónov eur).
Úrady v Ramalláhu začali dokonca nedávno s konfiškáciou výrobkov pochádzajúcich z produkcie v ilegálnych osadách.
Abbás signalizoval pripravenosť na nepriame mierové rozhovory
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dnes po týždňoch váhania signalizoval pripravenosť na začatie nepriamych mierových rozhovorov s Izraelom.
Rozhovory boli pozastavené po tom, ako Izrael minulý mesiac nahneval Palestínčanov a Spojené štáty oznámením o výstavbe vo východnom Jeruzaleme.
Predstavitelia samosprávy však oznámili, že izraelská vláda účinne zmrazila novú židovskú výstavbu v spornom meste, uviedla tlačová agentúra AP.
Abbás pre izraelskú televíziu Channel 2 povedal, že tento týždeň chce Lige arabských štátov (LAŠ) prezentovať americký návrh na rozhovory a Palestínčania dúfajú, že "reakcia bude pozitívna".
Spojené štáty navrhli nepriame mierové rozhovory medzi Izraelom a Palestínčanmi s tým, že vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamu by bol sprostredkovateľom.