VIEDEŇ, BRATISLAVA. Prezidentské voľby v susednom Rakúsku začali byť dramatické až potom, čo sa v nedeľu skončili. Rozhádali politikov v koalícii i v opozícii a ušlo sa aj médiám - za prenasledovanie kandidátky krajnej pravice Barbary Rosenkranzovej.
Viac ako o jasnom víťazovi volieb Heinzovi Fischerovi, ktorého volilo úctyhodných 78,9 percenta Rakúšanov, sa diskutuje o rekordne nízkej volebnej účasti. Voliť prišlo len 49,1 percenta voličov, čo je nielen rekord v prezidentských voľbách, ale jedno z najhorších čísel pri voľbách vôbec. Horšiu účasť malo len hlasovanie do Európskeho parlamentu v roku 2004 (42,4 percenta). Hoci číslo účasti majú ešte vylepšiť hlasy poslané poštou, Rakúsko nezažilo, aby hlavu štátu prišiel voliť len každý druhý volič.
Rekordne nízka účasť
Prečo nevolili
zlý výber kandidátov, vopred rozhodnuté voľby, nezáujem politikov o voľby, protest, sklamanie z politiky, úrad prezidenta nie je dôležitý.(Motívy nevoličov podľa inštitútu SORA pre ORF)
Zlá nálada v koalícii Vládni sociálni demokrati (SPÖ), ktorí podporovali Fischera, z toho obviňujú koaličných ľudovcov (ÖVP). Tí nepostavili vlastného kandidáta a neodporučili voliť ani kandidáta sociálnych demokratov. Namiesto toho voličov vyzvali, aby na protest odovzdali neplatné volebné lístky. Podľa povolebných analýz inštitútu SORA pre televíziu ORF ich vypočulo 46 percent voličov, ktorí ľudovcov volili v parlamentných voľbách pred dvoma rokmi. Tretina nešla voliť vôbec, zvyšok odovzdal neplatný lístok.
Rosenkranzová nezabrala Nahnevaní sú aj krajne pravicoví Slobodní, ktorí nedokázali zmobilizovať ani vlastných voličov. Podľa analýz SORA volilo Barbaru Rosenkranzovú len 25 percent voličov Slobodných, až 62 percent radšej ostalo doma. Podpredsedníčka Slobodných, ktorá v nedeľu získala 15, 6 percenta neoslovila ani voličov druhej krajne pravicovej strany Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorá sa v roku 2005 odtrhla od Slobodných. Podľa analýz 59 percent jej voličov ostalo doma a len 21 percent dalo hlas Rosenkranzovej. Šéf Slobodných Heinz-Christian Strache obvinil médiá z 'honu na čarodejnice'.
Voličov chce motivovať aj staronový prezident Fischer. Navrhuje, aby v budúcnosti už prezident nemohol kandidovať dvakrát, zato by v prezidentskom Hofburgu mohol ostať osem namiesto šesť rokov.