BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Budúci maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok na prvej tlačovke po druhom kole volieb potvrdil plány svojej vlády, o ktorých sa už doteraz vedelo. Neodpovedal však na najdôležitejšie otázky o pokračovaní ekonomickej stabilizácie a zásadných reformách.
Prioritami novej vlády budú obnovenie bezpečnosti a ekonomika. To prvé znamená posilnenie polície najmä na severovýchode Maďarska a prísnejšie trestanie drobnej kriminality. „Každému treba zaistiť právo na ochranu, len tak možno likvidovať polovojenské jednotky,“ dodal Orbán. Práve na severovýchode, v regiónoch s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva, je najpopulárnejší extrémistický Jobbik a jeho Maďarská garda.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Dane na podpivník Zmeny v ekonomike podľa Orbána znamenajú, že k prvým krokom vlády Fideszu ešte do polovice tohto roka budú patriť zjednodušenie daňového systému a zníženie byrokracie. Cieľom je, aby obyčajné daňové priznanie nebolo väčšie ako podpivník. Veľká daňová reforma sa však odkladá na neskôr.
Orbán stále zahmlieva, komentuje Peter Morvay.
Ďalší balík krokov sa zameria na pretvorenie systému miestnych samospráv. Mnohé sú na pokraji bankrotu, a keďže priamo spravujú školy či nemocnice, treba im rýchle pomôcť, aby ich problémy neohrozili občanov.
Zmena režimu Víťazstvo Fideszu podľa Orbána posilnilo maďarskú demokraciu aj postavenie krajiny v Európe. Zodpovedá vraj zmene režimu: vývoj do roku 1989 Maďari nedokázali prijať. Ak je režim zlý, treba ho zvaliť a namiesto neho založiť iný. Voliči sa v týchto voľbách rozhodli urobiť práve toto, povedal Orbán. Nahradili systém oligarchov, ktorý v Maďarsku panoval posledných dvadsať rokov, „systémom národnej spolupráce“. Nová éra bude o vybudovaní tohto systému.
Viktor Orbán Narodil sa v roku 1963. S manželkou právničkou Anikó Lévaiovou majú päť detí. 1988: zakladal liberálny Zväz mladých demokratov Fidesz. 1993: stáva sa nespochybniteľným lídrom strany (zostal ním neskôr aj vtedy, keď formálne nebol jej predsedom). 1998 až 2002: maďarský premiér. Po volebnej prehre priviedol svojich prívržencov na ulicu.
Budúci premiér neprezradil nič o zložení svojho kabinetu, vraj s tým musí počkať na poverenie prezidenta na zostavenie novej vlády. Vyhol sa aj odpovediam na otázky najmä zahraničných novinárov, či bude Fidesz pokračovať v politike úsporných opatrení a ako sa dohodne s Medzinárodným menovým fondom (MMF).
Orbán len povedal, že MMF a európske inštitúcie nie sú jeho šéfmi. Začal vysvetľovať, že je mu cudzia myšlienka, že treba pri delení koláča niekomu ubrať, aby sa inam mohlo dať viac. On sa vraj bude snažiť o to, aby bol koláč čo najväčší.
„Plnoprávnou súčasťou systému národnej spolupráce sú aj Maďari za hranicami,“ povedal Orbán. Na otázku ohľadne dvojakého občianstva pre krajanov Orbán povedal, že im Maďarsko bude pomáhať „ohľaduplne a podľa európskych zvyklostí“. Zároveň bude aj od susedných štátov požadovať viac úcty.
Orbán čaká návrhy spoza hraníc
Nový maďarský premiér už kontaktoval predstaviteľov maďarskej menšiny za hranicami.
BRATISLAVA. Nový šéf maďarskej vlády a predseda Fideszu Viktor Orbán už komunikuje s maďarskými menšinami v susedných štátoch.
Na pondelňajšej tlačovke vyhlásil, že medzi dvoma kolami volieb požiadal lídrov menšinových Maďarov, aby sa „zišli a formulovali svoje očakávania smerom k budúcej vláde“. Pozvanie na oficiálne dvojstranné stretnutie s Fideszom má už v rukách SMK, nie však strana Most-Híd bývalého predsedu SMK Bélu Bugára.
„Nás vôbec nekontaktoval. On považuje len Csákyho s Durayom za relevantných ľudí. Ale po voľbách tá situácia môže vyzerať inak. Je chyba, keď selektuje, ale je to jeho rozhodnutie,“ reagoval na otázku o pozvaní predseda Mostu Béla Bugár.
Pál Csáky pozvanie dostal, svoj návrh na spoluprácu s novou maďarskou vládou bude mať do stretnutia pripravený. Konkretizovať ho však bude až po rokovaní.
„Rokovanie bude, predpokladám, ešte pred vytvorením novej maďarskej vlády. Presný termín nepoznám,“ hovorí.
Podľa Csákyho rokovať s Fideszom bude SMK najprv vo dvojici, neskôr sa však majú konať aj stretnutia s ostatnými predstaviteľmi maďarskej menšiny v iných štátoch.⋌ (mk, pm)elo clanku
Miroslav Kern, Peter Morvay
Autoritár a pragmatik opäť na čele Maďarska
Orbán si z politiky odniesol skúsenosť, že voličom nesmie hovoriť pravdu.
BUDAPEŠŤ. „Charizma a vodcovské schopnosti,“ spomínajú na Orbána jeho spolužiaci z univerzity. Tieto vlastnosti nespochybňujú ani kritickejší pamätníci. Len dodávajú „túžbu po moci a autoritárske sklony“. Podobné hodnotenia sprevádzajú Viktora Orbána celú kariéru. Druhá časť osobnosti sa stala známou o niečo neskôr.
Ešte pred pádom socializmu spoluzakladal mládežnícku organizáciu konkurujúcu komunistickému zväzu mládeže. Z nej vyrástol Fidesz. Popularitu si získal v roku 1989 odvážnou rečou na pohrebe popraveného premiéra Imreho Nagya. Prvý raz sa ešte liberálny Fidesz stal favoritom v roku 1993, jeho popularita sa pohybovala okolo 40 percent. Nasledovalo však niekoľko chýb, nepopulárnych vyjadrení (napríklad, že treba v záujme verejných financií spomaliť rast dôchodkov) a Fidesz o rok skončil ako najmenšia strana nového parlamentu. Orbán si vzal ponaučenie, že v politike nemožno hovoriť pravdu, treba sľubiť, čo chcú ľudia počuť, a až získa moc, potom sa uvidí.
Fidesz funguje inak „Vy evidentne nechápete, ako Fidesz funguje,“ zahriakol na tlačovke po prehraných voľbách v roku 1994 Orbánov zástupca zahraničného novinára, ktorý sa logicky pýtal, či po takejto porážke šéf strany odstúpi. Orbán však už pevne uchopil moc v strane a nikdy viac ju nepustil. Liberálny a alternatívny Fidesz postupne premenil na konzervatívnu a národnú, ekonomicky populistickú stranu, kde o všetkom rozhodoval sám.
Triky, ako zostať pri moci Vďaka tomu jeho pozíciu neohrozili ani ďalšie porážky v rokoch 2002 a 2006. Niekedy sa však musel uchýliť k trikom, ako v roku 2002. Aby po odchode z vlády predišiel vnútrostraníckemu tlaku na odstúpenie, sám dočasne Fidesz zdanlivo opustil, založil si mimoparlamentné hnutie občianskych krúžkov a nechal sa nimi oslavovať ako večný „premiér národa“. Na čelo strany sa formálne vrátil, až keď nespokojnosť vypršala.
Počas svojej vlády Orbán praktizoval takzvaný „útok na celej hracej ploche“. Znamenalo to centralizáciu moci v štáte, snahu úplne ovládnuť krajinu, ekonomiku, médiá, kultúru a masívne dotácie, ale len pre „našich“. Orbán vyhral voľby kritikou úsporných opatrení, známych ako Bokrosov balíček predchádzajúcej vlády, a so sľubom odstrániť postkomunistické štruktúry ovládajúce hospodárstvo. Rýchlo však vysvitlo, že ide skôr o nahradenie dovtedajších mafií novými.
Otázkou zostáva, aké poučenie a ciele si Orbán z predchádzajúceho vládnutia odniesol: či to, že takto vládnuť nesmie, alebo že treba ešte ráznejšie presadzovať a dokončiť, čo vtedy začal.
Peter Morvay
Analytici: Vzťahy so Slovenskom nebudú pre Orbána prioritou
Riešenie slovensko-maďarských vzťahov zrejme nebude prvou témou, ktorou sa bude zaoberať budúca maďarská vláda. ČTK to v pondelok povedali oslovení analytici. Predpokladajú, že prvé aktivity budú skôr zamerané na ekonomické reformy, ktoré štát podľa nich potrebuje. V maďarských parlamentných voľbách drvivo zvíťazil konzervatívny Fidesz, po víkendovom druhom kole si zabezpečil ústavnú väčšinu. Slovenskí politici zatiaľ na výsledky volieb nereagovali.
Nová maďarská vláda by mohla byť podľa odborníkov známa do mesiaca, čo bude len pár dní pred júnovými parlamentnými voľbami na Slovensku. Fidesz bude mať podľa výsledkov druhého kola volieb v budúcom maďarskom parlamente dvojtretinovú väčšinu. Debakel utrpeli vládnuci socialisti, ktorí získali 59 kresiel, čo je takmer o 130 menej ako mali doteraz. Do parlamentu sa dostali aj zástupcovia krajne pravicového Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) a menšia ekologická strana Je možná iná politika.
Riešenie problematických vzťahov však zrejme nebudú témou číslo jedna, povedal politológ Michal Horský. "Maďarsko-slovenské otázky v Budapešti chápu ako širšiu súčasť postavenia Maďarstva v Karpatskej kotline. (...) Nič špeciálne na Slovensko nie zamerané," povedal ČTK Horský.
Pod víťazstvo Fideszu sa podpísali najmä ekonomické problémy a vysoká miera korupcie v krajine, poznamenal ďalší politológ László Öllös z Fórum inštitútu pre výskum menšín. Dodal, že otázkou bude, či reformy, na ktoré sa Orbán chystá, budú dostatočné a odborne správne.
Parlamentná väčšina uvoľnila Orbánovi ruky aj pre zmenu ústavy. "Fidesz bude aktívny, v tom som si istý. Konkrétne ako, to neviem," tvrdil Öllös. Podľa Horského bude musieť myslieť najskôr na reformy, potom na národné témy.
Slovenské médiá pripomenuli, že budúci maďarský premiér si bude musieť uvedomiť, že absolútna moc prináša aj zodpovednosť za všetky skutky. "Už nebude môcť obviňovať svojich politických rivalov z ničnerobenia. (...) Pre Orbána teda od mája platí staré známe príslovie, čo si si navaril, to si aj zjedz," píšu v komentári Hospodárske noviny. "Orbán si toto bremeno sám pýtal," doplnila Pravda.
Na výsledky volieb zatiaľ nereagovali slovenskí politici. "Premiér Robert Fico sa k voľbám vyjadrí možno po skončení rokovania vlády," povedal ČTK riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová ČTK potvrdila, že strana bude na voľby reagovať v utorok na tlačovej konferencii pred schôdzou parlamentu.
Víťazný Fidesz v minulosti viackrát kritizovali slovenskí politici. Ostro reagovali napríklad na snahu posilňovať vzťahy Budapešti s maďarskými menšinami v okolitých krajinách. Bratislava to označovala za zasahovanie do svojich záležitostí. Nevôľu vzbudil aj výrok, že po voľbách chce Orbán rokovať najprv s maďarskou menšinou a až potom so slovenskou vládou.
čtk