BUDAPEŠŤ. Maďarskí politológovia po výraznom víťazstve volebného bloku Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (Fidesz-KDNP) očakávajú v parlamente zmenu obvyklej rutiny, úloh a stratégií. Napísala to po skončení nedeľňajšieho druhého kola parlamentných volieb maďarská tlačová agentúra MTI.
Podľa analytičky inštitútu Nézöpont Orsolyi Szomszédovej kampaň upozorňujúca na nebezpečenstvo dvojtretinovej väčšiny Fideszu-KDNP nebola úspešná a pomery výsledkov z prvého kola sa prakticky zopakovali. Voliči Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik boli menej motivovaní ako voliči Fideszu a v obvodoch, v ktorých Fidesz jasne viedol, už voľby nemali skutočnú výzvu, dodala.
Takmer neobmedzená moc, veľká zodpovednosť
Szomszédová zdôraznila, že ústavná väčšina je obrovská zodpovednosť pre Fidesz-KDNP, pretože na konci volebného cyklu sa strany budú musieť zodpovedať, ako využili tento silný mandát. Na margo socialistov povedala, že odstúpenie predsedníčky Ildikó Lendvaiovej a predsedníctva MSZP je iba jedným z nutných výsledkov volebnej porážky, ľavičiari musia vypracovať novú politickú stratégiu.
Gábor Filippov z inštitútu Progresszív uviedol, že blok Fidesz-KDNP získal v parlamentnej demokracii nezvyčajne silnú podporu, voliči mu pomohli k takmer neobmedzenej moci.
Politológ poznamenal, že v rokoch 1994-1998 MSZP a Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) mali k dispozícii početnejšiu väčšinu, Hornova vláda však mala menší manévrovací priestor, ktorý obmedzovala nutnosť koaličných vyjednávaní. Naproti tomu KDNP, ktorá prakticky nemá skutočnú spoločenskú podporu, sa dostala do parlamentu "na chrbte" Fideszu a premiérovi pravdepodobne nespôsobí žiadne problémy.
Jobbik bude najsilnejším protivníkom
Podľa Filippova dvojtretinová väčšina v parlamente umožní vyriešiť dlhodobo neriešené problémy, akými sú reforma samosprávy, financovanie strán a kampaní. Skutočnou skúškou kvality vlády Fideszu však bude to, či dokáže naštartovať rast ekonomiky a vytvoriť pracovné miesta.
Zástupca riaditeľa inštitútu Political Capital Attila Juhász v súvislosti s výsledkami volieb poukázal na skutočnosť, že sa v parlamente od základov zmení doteraz zabehnutá rutina a zmenia sa aj úlohy. Politizovanie bude "farebnejšie" a miestami aj nevyspytateľné. Prispejú k tomu radikalizmus Jobbiku a aj nové pohľady strany Politika môže byť iná (LMP).
Juhász sa domnieva, že Fidesz nebude mať záujem zneužívať dvojtretinovú väčšinu a obmedzovať právomoci opozície. V tom prípade by Jobbik pravdepodobne zmobilizoval svojich priaznivcov, ktorí by vyšli do ulíc. Juhász dodal, že práve Jobbik bude najsilnejším protivníkom Fideszu.