VIEDEŇ, BRATISLAVA. Predvolebné prieskumy verejnej mienky odhadli tentoraz nálady Rakúšanov presne. Staronovým prezidentom sa včera s veľkým náskokom stal Heinz Fischer, ktorému dalo podľa prvých odhadov televízie ORF hlas viac ako 78 percent voličov. Pred šiestimi rokmi ho pritom volilo 52 percent Rakúšanov.
Fischer s prehľadom porazil svojich vyzývateľov - kandidátka krajnej pravice Barbara Rosenkranzová dostala 15,5 percenta a šéfa mimoparlamentnej strany Rudolfa Gehringa volilo 5,8 percenta voličov.
Ľudia ostali doma
Jasné víťazstvo Heinza Fischera kazila len rekordne nízka volebná účasť, ktorá sa pohybovala okolo 50 percent. Potvrdili sa tak obavy politológov, že pekné jarné počasie, vopred jasný víťaz a málo atraktívny výber kandidátov mnohých voličov odradia a ostanú doma.
Fischera včera vážne neohrozil ani jeden z kandidátov. Rosenkranzová nepritiahla zrejme ani všetkých voličov vlastnej strany Slobodných (FPÖ), ktorej dalo v parlamentných voľbách v roku 2008 hlas takmer 18 percent ľudí. Neistotu na nej bolo badať, už keď včera ráno odvolila. Vo volebnej miestnosti v dolnorakúskej obci Harmannsdorf ju čakali desiatky fotografov, rozprávať sa s nimi nechcela. Voliť prišla sama, bez manžela a desiatich detí. Povedala len, že je pekný jarný deň a všetko dopadne dobre.
Optimistickejší bol tretí kandidát Rudolf Gehring, šéf malej mimoparlamentnej Kresťanskej strany Rakúska, keď po desiatej hodine odvolil v dolnorakúskom Perchtoldsdorfe. Veril, že bude druhé kolo volieb, v ktorom bude o post hlavy štátu bojovať on a súčasný prezident Heinz Fischer. Nakoniec dostal len o niečo viac ako päť percent, ktoré mu predpovedali prieskumy.
Staronový prezident Fischer, ktorý odvolil ako posledný z kandidátov poobede vo Viedni, bol uvoľnený a rozdával rozhovory rakúskym i zahraničným novinárom. Včerajším ziskom útočil na rekord z roku 1980, keď Rudolf Kirchschläger, rovnako kandidát sociálnych demokratov (SPÖ), získal 79,8 percenta.
Slobodným to nevyšlo
Prezidentské voľby boli dôležité pre obe parlamentné strany, ktoré postavili kandidátov. „Sociálni demokrati sa Fischerovo víťazstvo pokúsia predať ako začiatok oživenia ich strany,“ povedal pre denník Oesterreich Peter Hajek z inštitútu OGM a pripomenul doterajšie neúspechy vládnej strany v regionálnych voľbách.
Naopak, stratégia Slobodných nevyšla. Predseda strany HeinzChristian Strache pred voľbami vyhlasoval, že Rosenkranzová dostane 35 percent hlasov, čo pomôže strane v októbrových voľbách vo Viedni. Nepritiahla však ani voličov Slobodných, ani stúpencov druhej populistickej strany Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ).ň
Padali rekordy, Rakúšania neprišli voliť
Prvé čísla hovorili o rekordne nízkej volebnej účasti a veľkom počte ľudí, ktorí na protest odovzdali neplatný volebný lístok.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Voľby jediného priamo voleného politika Rakúšanov nepritiahli. Tak ako predpovedali prieskumy verejnej mienky, voliť prišlo rekordne málo voličov.
Prvé čísla hovorili o 50-percentnej účasti, ktorú mohli ešte o dve percentá zlepšiť hlasy poslané poštou. Aj tak si Rakúsko zapíše historický rekord, keďže v posledných voľbách odvolilo ešte viac ako 71 percent voličov. A to sa na prvých prezidentských voľbách v roku 1951 zúčastnilo viac ako 90 percent voličov.
Ďalší rekord zrejme padne v počte voličov, ktorí voliť prišli, ale na protest proti slabému výberu kandidátov odovzdali neplatný hlasovací lístok. Prvé odhady hovorili o siedmich až ôsmich percentách, pričom doterajší rekord z roku 1980 bol 7,2 percenta neplatných lístkov
Miriam Zsilleová