BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. V Maďarsku bude zajtra druhé kolo parlamentných volieb, ktoré od roku 1990 ešte nikdy nebolo také formálne. Po prvý raz sa už v prvom kole rozhodlo o väčšine zo 176 jednomandátových obvodov.
V druhom kole je len minimálna šanca, že možno až na dva–tri Fidesz nezíska aj všetky ostatné. V tom prípade bude mať strana budúceho premiéra Viktora Orbána v parlamente sama dvojtretinovú väčšinu. To jej umožní meniť ústavné zákony, ako bude chcieť.
Rozdeliť treba ešte 121 mandátov z celkových 386. Voliči priamo rozhodujú v 57 jednomandátových obvodoch, v ktorých v prvom kole žiadny kandidát nezískal viac ako 50 percent. Vo všetkých nerozhodnutých obvodoch okrem jedného vedie kandidát víťaza volieb Fideszu. Po započítaní hlasov z druhého kola sa rozdelí aj 64 takzvaných kompenzačných mandátov.
Od pádu komunizmu ešte v Maďarsku nemala jediná strana takú moc. Dvojtretinovú väčšinu v parlamente síce mala už koalícia socialistov a liberálov vládnuca v rokoch 1994 – 1998, až na jeden prípad ju však aj pre nezhody koaličných partnerov nevyužila. Orbánova strana naopak už teraz hovorí, že bude svoju dvojtretinovú väčšinu využívať.
Orbán: Priťahuje ma to Orbán včera v rozhovore pre stranícky denník Magyar Nem〜zet povedal, že ho zodpovednosť spojená s dvojtretinovou väčšinou neťaží, naopak ho priťahuje. A to ako prejav nebývalej národnej jednoty a tiež ako možnosť rýchleho vyriešenia niektorých problémov. „Bez dvoch tretín by mohol parlament stráviť aj dobrý rok debatami,“ vysvetľuje Orbán v rozhovore.
Prečo chce ústavnú väčšinu Čo môže Fidesz zmeniť
S dvojtretinovou väčšinou môže Fidesz už v prvom kole sám dosadiť prezidenta, ústavných sudcov, ombudsmanov, šéfa kontrolného úradu. Môže meniť volebný systém, právne postavenie poslancov, rokovací poriadok a právomoci parlamentu. Zmeniť môže systém miestnych samospráv a ich právomoci. Meniť justičný systém, zákony o slobode vyznania, tlače, mediálny zákon. Zmeniť môže zákon o stranách, o práve na štrajky či o brannej povinnosti.
Maďarsko má mimoriadne veľa zákonov, ktoré možno zmeniť len dvojtretinovou väčšinou. Dôvod spočíva v hlbokej nedôvere, ktorú cítili v čase zmeny režimu vznikajúce demokratické strany voči komunistom aj voči sebe navzájom. Snažili sa preto vytvoriť systém, ktorý by čo najviac zviazal ruky budúcim vládam.
Prekážka reforiem Množstvo dvojtretinových zákonov však bolo aj jednou z príčin, prečo sa v Maďarsku za posledných dvadsať rokov nedarilo presadiť žiadne zásadné reformy. Strany sa nikdy nedokázali dohodnúť ani na zmene právnych úprav, o ktorých inak všetci vedeli, že ich treba zmeniť.
Mnohí preto dvojtretinovú väčšinu Fideszu vítajú v nádeji, že sa veci konečne pohnú dopredu. Panujú však obavy, na čo všetko Orbánova vláda svoju plnú moc využije.
„Ak bude mať Fidesz v parlamente dve tretiny, budú ostatné politické strany len bábkami, nebudú mať na nič vplyv,“ povedal včera volebný líder socialistov Attila Mesterházy.