Líder liberálov Nick Clegg uspel aj v druhej televíznej debate. Ošiaľ pokračuje.
LONDÝN. Ani dopredu jasné víťazstvo konzervatívcov, ani žiadna nuda. To, čo sa ešte pred pár týždňami hovorilo o britských májových parlamentných voľbách, už neplatí.
Najnapínavejšie voľby posledných desaťročí totiž majú vyrovnaných súperov až troch. Potvrdilo sa to aj vo včerajšej druhej, predposlednej volebnej debate.
Politická rockstar Clegg
Ak minulý týždeň v historicky vôbec prvom televíznom súboji vo Veľkej Británii zažiaril líder liberálov Nick Clegg, tak po štvrtkovom pokračovaní o zahraničnej politike si minimálne dobrú pozíciu nepoškodil. Jeho strana nebola v Británii pri moci od 20. rokov minulého storočia, teraz v niektorých prieskumoch dokonca predbehla nielen labouristov, ale aj konzervatívcov. V krajine vypuklo čosi ako „cleggmánia“ a preferencie liberálnej strany sa vyšplhali nad 30 percent.
Počet Cleggových fanúšikov na sociálnej sieti Facebook ďaleko predbehol labouristov či konzervatívcov. Ako však dodávajú analytici, nič nemá teraz väčší vplyv na voličov ako televízne debaty. Hoci sa očakávalo, že Cleggova bublina po druhom diele o zahraničnej politike praskne, nestalo sa tak. Tri z piatich bleskových prieskumov víťazstvo prisúdili práve jemu.
Diskusia sa točila najmä okolo Európskej únie a vojny v Afganistane. Proeurópsky Clegg obvinil Camerona z toho, že v rámci Európskej únie spolupracuje s „xenofóbmi a cvokmi“, narážajúc na jeho spojenectvo s poľskými a českými konzervatívcami a menšími pravicovými stranami v novo založenej frakcii v Európskom parlamente.
Premiér Gordon Brown, ktorý hral na imidž štátnika, konštatoval, že Clegg aj Cameron sa hádajú ako dvaja chlapci pri večernom kúpeli a nemajú kontakt s realitou.
Zablokovaný parlament?
Ani konzervatívci, ani labouristi napriek väčšinovému volebnému systému, ktorý praje veľkým stranám, nemusia v 640-člennom britskom parlamente získať nadpolovičnú väčšinu kresiel, potrebnú na to, aby vládli sami.
Zdá sa, že „zablokovaný“ parlament, aký zažili Česi pri posledných voľbách, je reálnou hrozbou. Obávajú sa ho najmä konzervatívci. Prípadná koalícia labouristov a liberálov by ich mohla odstaviť od moci, na ktorú čakali trinásť rokov.
Autor: Kristína Mikulová