BRUSEL. Belgický kráľ Albert II. pokračoval aj dnes v konzultatívnych stretnutiach s politickými lídrami krajiny. Jeho snaha nájsť spoločnú reč s predstaviteľmi elity by mala viesť k tomu, aby sa krajina čo najrýchlejšie vymanila zo súčasnej politickej krízy.
Na programe mal stretnutie s líderkou najsilnejšej parlamentnej strany - flámskych kresťanských demokratov (CD&V) Marianne Thyssenovou a šéfom frankofónnych socialistov (PS) Eliom Di Rupom, popoludní a podvečer boli uňho na audiencii hovorcovia oboch komôr belgického parlamentu, šéfka frankofónnych kresťanských demokratov Joelle Milquetová (CdH), lídri "zelených" strán (Groen! a Ecolo) Jean-Michel Javaux a Wouter van Besien a ako posledná v kráľovskom paláci sa na rokovania dostavila predsedníčka flámskych socialistov Caroline Gennezová (SPa).
Albert II. si nechal na rozmyslenie, či prijme štvrtkovú abdikáciu premiéra Yvesa Leterma, čas do pondelka, vtedy by mala znovu zasadať aj dolná komora belgického parlamentu.
Medzičasom strana, ktorá opustila vládu vo štvrtok a spustila vládnu krízu, flámski liberáli - Open VLD, pripustila možný kompromis na rozdelení bruselského volebného obvodu, ale len v prípade, že sa stanoví jasný hraničný termín dohody.
Rezignácia Leterma nasledovala ihneď po tom, ako Open VLD oficiálne vystúpila z vlády. Kameňom úrazu bola práve neschopnosť vládnych strán dohodnúť sa na delení bruselského volebného obvodu.
Obyvatelia bruselského regiónu môžu voliť aj strany v holandsky hovoriacej časti krajiny, aj strany vo frankofónnej oblasti. Ústavný súd však prijal rozhodnutie, že je to nezákonné, pretože ostatná časť krajiny má možnosť vybrať si svojho volebného favorita len z jedného regiónu.
Vládna kríza neprichádza v najvhodnejšej chvíli pre krajinu aj z iného dôvodu - od začiatku júla preberá Belgicko od Španielska predsedníctvo v Európskej únii.