HAAG. Opatrenie schválili aj napriek plánovanému stiahnutiu holandských vojakov toto leto.
Medzi tými, ktorí hlasovali proti plánu, boli sociálni demokrati (PvdA). Tí majú po voľbách 9. júna dobré šance dostať sa do vlády. Holandská Strana práce (PvdA) odôvodnila svoj nesúhlas tvrdením, že zriadenie obrannej vojenskej jednotky je vlastne pokútny spôsob predĺženia vojenskej prítomnosti Holandska v Afganistane.
Predchádzajúca konfrontácia ohľadne vojenského rozmiestnenia viedla vo februári k rozpadu koalície kresťanských demokratov a PvdA. V tom čase PvdA opustila kabinet v snahe nátlakom presadiť koaličnú dohodu z roku 2006, ktorá stanovovala, aby sa holandskí vojaci začali sťahovať z Afganistanu tento rok v auguste.
Kresťanskí demokrati vedení premiérom Janom Petrom Balkenendem chceli odstúpiť od koaličnej dohody hneď po požiadavkách NATO, aby sa zachovala aspoň zredukovaná prítomnosť holandských vojakov v juhoafganskej provincii Uruzgan.
Holandsko má v súčasnosti v Afganistane 2000 vojakov. Plán misie na ochranu polície predložili strana Zelená ľavica a ľavicová liberálna strana Demokrati 66. Podporujú ho tiež kresťanskí demokrati, konzervatívno-liberálna Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD), dve menšie kresťanské strany a malá Strana za zvieratá.
Okrem PvdA hlasovali proti návrhu takisto Socialistická strana a Strana slobody (PVV) pravicového populistu Geerta Wildersa.