Londýn/Bratislava 5. mája (TASR) - Austrália už desať rokov zadržiava utečencov, ktorí do krajiny prídu bez vstupných víz, upozorňuje najnovšia správa medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) so sídlom v Londýne.
Začiatkom tohto roka boli zverejnené správy o protestoch a sebatrýznení utečencov v táboroch. Mimovládne organizácie opakovane vyzývali austrálsku vládu, aby prehodnotila cenu a dôsledky takejto politiky.
Austrália je dnes jedinou krajinou na svete, ktorá umožňuje zadržiavanie bez toho, aby ho neskôr mohol revidovať súd. Dôvodom je údajne snaha chrániť sa pred vlnami ekonomických migrantov. Tento argument však nepodporujú ani vládne štatistiky - väčšinu žiadateľov o azyl totiž netvoria špekulanti, ale ľudia hľadajúci ochranu a bezpečnosť. Zadržiavanie navyše nepôsobí odstrašujúco - počet tých, ktorí do Austrálie v posledných dvoch rokoch dorazili bez víz, neustále rastie, upozorňuje AI.
"Zadržiavanie detí, časté nepokoje a sebapoškodzovanie sú vedľajšími produktmi azylovej procedúry. Dôsledná hraničná kontrola a boj proti prevádzačom sa dá dosiahnuť aj bez porušovania ľudských práv," konštatuje v správe organizácia. Dlhodobé zadržiavanie môže viesť k vážnym psychickým a fyzickým poruchám, najmä ak predtým človek utrpel traumu či inú ujmu, dodáva AI.
Austrálske organizácie, ktoré sa venujú ľudským právam, ombudsman, parlamentné výbory a náboženské organizácie opakovane upozorňovali na hlbokú frustráciu a zúfalstvo rozšírené medzi žiadateľmi o azyl. Časté sú pokusy o samovraždu či sebapoškodzovanie napríklad tak, že si zašijú ústa.
Mimovládne organizácie preto upozorňujú na potrebu alternatívneho riešenia problému. Podľa nich by sa malo vychádzať z odporúčaní Austrálskej komisie pre ľudské práva a Imigračného zadržiavacieho centra a rešpektovať medzinárodné štandardy. Austráliu na to už pred piatimi rokmi upozornil Výbor OSN pre ľudské práva. Zadržiavanie žiadateľov o azyl vtedy označil za nezákonné a svojvoľné. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zadržiavanie síce pripúšťa, ale len vo výnimočných prípadoch a za presne stanovených podmienok. Austrália tieto podmienky nerešpektuje.
Generálna tajomníčka AI Irene Khanová po svojej nedávnej návšteve krajiny opäť tlmočila ministrovi pre imigráciu Philipovi Ruddockovi obavy o osud utečencov, ktorí sú zadržiavaní v Austráliou financovanom tábore na ostrove Nauru. Od septembra minulého roka tam žije viac ako 1100 Afgancov a Iračanov. Viac ako 280 z nich je naďalej zadržiavaných v táboroch, aj napriek tomu, že im bol nedávno uznaný status utečenca. AI požaduje od Ruddocka vysvetlenie, prečo Austrália podporuje prieťahy v zadržiavaní azylantov, píše sa v správe AI.