NEW ORLEANS, BRATISLAVA. Najkrvavejšia nehoda na ropnej plošine v amerických vodách za 45 rokov a možná ekologická katastrofa. Tak komentátori opisujú haváriu ropnej plošiny v Mexickom zálive, ktorá sa vo štvrtok potopila. Hrozí, že do mora z nej začne unikať ropa, ktorá môže poškodiť ekosystém mora, či asi 60 kilometrov vzdialeného amerického pobrežia.
Zatiaľ nevyteká Havária sa stala už v utorok, keď z dosiaľ neznámych príčin došlo na plošine k výbuchu a požiaru. Asi 130 zamestnancov malo na evakuáciu 5 minút. Jedenástim sa to nepodarilo, predpokladá sa, že zahynuli.
Americká pobrežná stráž v piatok informovala, že nie sú žiadne náznaky, že ropa po potopení plošiny uniká. Dodala však, že naďalej monitorujú situáciu pre prípadný únik. Najhoršie obavy sú, že za deň by mohlo vytiecť až milión litrov ropy. Po výbuchu prípadnej ekologickej katastrofe mohol brániť požiar. V mori bolo síce vidieť niekoľkokilometrovú škvrnu, nevedelo sa však s istotou, či išlo o ropu.
Plošinu prenajíma pre britského giganta BP švajčiarska spoločnosť Transocean. Slovák Peter Gálik, ktorý pracuje v ropnom priemysle v americkom Houstone a bol na podobných plošinách, hovorí, že na bezpečnosti si dávali záležať. „Vo svojej sedemročnej praxi som nezažil prísnejšie bezpečnostné predpisy, aké má Transocean, špeciálne, keď robí pre BP,“ povedal.
Vytvorila rekord Spoločnosť BP nasadila na záchranné práce flotilu 30 lodí. Pracovníci sa tiež pomocou podmorského robota snažia zaistiť prípadný únik ropy. Plošina Deepwater Horizont patrila medzi najväčšie a najmodernejšie. Vlani utvorila rekord, keď urobila desaťkilometrový vrt.
K nehode v Mexickom zálive prišlo práve v čase, keď Američania po 30 rokoch opäť začínajú ťažiť bližšie pri pobreží. Keď´v roku 1969 po havárii na plošine ropa zamorila 50 kilometrov pobrežia Kalifornie, Spojené štáty vyhlásili na tieto ťažby moratórium. To teraz zrušili.