Washington 5. mája (TASR) - Americká vláda sa rozhodla odmietnuť oficiálnu účasť na dohode o vytvorení prvého celosvetového stáleho tribunálu pre vojnové zločiny. Uviedol to v sobotu nemenovaný vysoko postavený americký vládny predstaviteľ.
Medzinárodný trestný súd (ICC) dosiahol potrebnú medzinárodnú podporu v apríli, kedy sa desať krajín, vrátane Slovenska, pripojilo k ďalším 56 štátom a ratifikovalo dohodu o vytvorení tribunálu. I keď dohodu, uzavretú v roku 1998 v Ríme, podpísal predošlý prezident USA Bill Clinton, nikdy ju nepredložil na ratifikáciu Senátu.
Vláda súčasného prezidenta Georgea W. Busha dala jasne najavo svoj nesúhlasný postoj k dohode, ktorý by mal podľa nemenovaného zdroja dostať oficiálnu podobu v pondelok v prejave námestníka ministerstva zahraničných vecí Marca Grossmana a na tlačovej konferencii Pierra-Richarda Prospera, veľvyslanca ministerstva pre otázky vojnových zločinov.
Biely dom ani ministerstvo zahraničných vecí sa k týmto plánov v sobotu priamo nevyjadrili. Prosper zopakoval nesúhlas Busha so zmluvou a odmietnutie predložiť ho na ratifikáciu v polovici apríla kvôli obavám USA z toho, že by ich občania boli vystavení bezdôvodnému alebo politicky motivovanému stíhaniu.
"Cieľ je ušľachtilý a my súhlasíme so zámerom zodpovednosti za vojnové zločiny," vyhlásil Prosper pred mesiacom s tým, že USA nesúhlasia s mechanizmom realizácie tohto cieľa. Pred dvoma týždňami Prosper informoval, že USA zvažujú "odpísanie" dohody, aby tak zdôraznili, že nebudú viazané jej ustanoveniami.
"Nechceme spôsobiť zmätenie alebo vyvolať očakávania, že budeme súčasťou tohto procesu," uviedol vtedy Prosper. Ako dodal, Spojené štáty si myslia, že ak nebudú zmluvnou stranou, nebudú spadať ani pod jurisdikciu dohody.
ICC, ktorý má vzniknúť toto leto bez účasti USA, vyplní medzeru v medzinárodnom súdnom systéme. Tú po prvý raz uznalo Valné zhromaždenie OSN v roku 1948 po procesoch s nemeckými a japonskými vojnovými zločincami v Nürembergu a Tokiu.
Existujúci Medzinárodný súdny dvor (ICJ) sa zaoberá len spormi medzi štátmi, nie jednotlivcami. Bezpečnostná rada OSN vytvorila tribunály pre osobitné situácie - genocídu v Rwande v roku 1994 a vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. Dosiaľ však neexistoval žiaden mechanizmus na trestné stíhanie jednotlivcov.
Nový súd má byť využívaný, len ak krajiny nebudú ochotné alebo schopné sami vykonávať spravodlivosť za najvážnejšie zločiny spáchané jednotlivcami - genocídu, zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, prípadne aj trestné činy agresie, ak sa zúčastnené strany dohodnú na ich definícii. Jurisdikcia ICC sa bude týkať len zločinov spáchaných po vstúpení dohody o vytvorení tribunálu do platnosti.
Philippe Kirsch, predseda komisie pripravujúcej činnosť ICC a kanadský veľvyslanec vo Švédsku, podľa vlastných slov očakáva, že súd sa stane prevádzkyschopným krátko po ako zúčastnené štáty na stretnutí začiatkom budúceho roka zvolia prokurátorov a sudcov ICC.