Výpovede učiteľom, zatváranie škôl, viac žiakov v triedach či štvordňový vyučovací týždeň. Americké školy musia pre krízu šetriť.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Pre mnohých amerických učiteľov nemusí tohtoročný jún znamenať iba koniec ďalšieho školského roku. Desaťtisícom pedagógov od Kalifornie po New Jersey hrozí, že v septembri sa už pred katedru nepostavia.
Tam vonku je to brutálne, naozaj desivé. Snažíme sa odvrátiť vzdelávaciu katastrofu.
Arne Duncan, americký minister školstva
Hoci americká ekonomika je z recesie aspoň podľa čísiel vonku, kríza má od septembra tvrdo doľahnúť na americké školstvo. Štátne základné a stredné školy sú pre nedostatok peňazí v najťažšej situácii za posledných 30 rokov.
Aj z toho dôvodu budú musieť mnohé školy zúžiť pedagogický zbor. A to brutálne. Ako povedal v pondelok americký minister vzdelávania Arne Duncan, o prácu môže prísť stotisíc až tristotisíc pedagógov a školských pracovníkov po celej krajine. „Tam vonku je to brutálne, skutočne desivé. Snažíme sa odvrátiť vzdelávaciu katastrofu,“ povedal minister podľa Washington Post.
Menej škôl, kratší týždeň
Americké štátne základné a stredné školy financujú jednotlivé štáty z miestnych daní, najmä daní z nehnuteľnosti. V čase krízy príjmy štátov výrazne poklesli a školy musia hospodáriť s menším rozpočtom.
Tento školský rok školám pomohli federálne stimuly prezidenta Baracka Obamu. Ten vo svojom balíku vyčlenil 100 miliárd dolárov práve na školstvo. Väčšina z týchto peňazí sa však už minula a školy teraz musia šetriť, kde sa dá.
Škrty sa nebudú týkať len učiteľov. V meste Kansas City v marci schválili zatvorenie 29 škôl - čo je takmer polovica z celkového množstva. Rovnaký počet škôl už zatvorili aj v Detroite, nevyhnú sa tomu ani ďalšie mestá.
Zvýši sa aj počet žiakov v triedach – v Chicagu dokonca varujú, že v triedach bude musieť byť až 37 detí. Trinásť percent škôl podľa prieskumu Americkej asociácie správcov škôl zvažuje, že skráti školský týždeň. Deti by tak do školy chodili iba štyri dni, čím sa ušetria výdavky napríklad na dopravu žiakov do škôl autobusmi.
Tretina škôl chce zrušiť v Amerike populárnu formu letných škôl. Ďalšie školy rušia predškolské zariadenia či mimoškolské aktivity. V kalifornskom meste Vallejo City napríklad podľa AP na základnej škole už neučia hudobnú a výtvarnú výchovu - museli prepustiť učiteľov.
Americký minister vzdelávania hľadá záchranu v ďalšej podpore z federálneho rozpočtu. Keďže americký deficit je rekordne vysoký, neočakáva sa, že by Kongres pomohol.
Zhorší sa kvalita?
Rodičia aj učitelia hovoria, že menej učiteľov a viac detí v triedach zhorší kvalitu vzdelávania. „Obávam sa, že nedostanú také vzdelanie, ktoré im dovolí súťažiť v globálnej spoločnosti,“ povedal pre AP jeden z rodičov zo San Francisca.
Najmä pravicoví experti však tvrdia, že tvrdý stav môže byť príležitosťou pre školstvo ako vzdelávať deti efektívnejšie. „Máme viac škôl, ako potrebujeme,“ povedal pre CNN Paul Peterson, odborník z Harvardu.