Brusel 21. apríla (TASR) - Agentúra Eurocontrol očakáva, že sa vo štvrtok uskutoční v Európe takmer 100 percent letov. Normalizáciu situácie umožní zmiernenie obmedzení zavedených v dôsledku erupcie islandskej sopky.
Podľa odhadov Európskej organizácie pre bezpečnosť leteckej dopravy v priebehu sa dnešného dňa uskutočnilo okolo 22.500 letov, čo je približne 80 percent normálnej letovej prevádzky.
Momentálne je otvorený skoro celý vzdušný priestor nad Európou pod úrovňou 6000 metrov. Obmedzenia zostávajú v platnosti len v niektorých oblastiach severnej Európy, napríklad vo Fínsku a v častiach severného Škótska.
V súvislosti s postupným rozptyľovaním oblaku sopečného prachu sa už v priebehu dnešného dňa úplne vrátili do normálu transatlantické lety, keď na európskych letiskách pristálo 338 lietadiel z Ameriky.
Výluky v leteckej doprave dosiaľ spôsobili európskym letiskám celkové priame straty vo výške 250 miliónov eur. Podľa odhadov európskej pobočky Medzinárodnej rady letísk (ACI Europe) sa do lietadiel nedostalo okolo 9,5 milióna cestujúcich.