MOSKVA.
Najvyššia justičná inštancia tak vyhovela podnetu organizácie na ochranu ľudských práv Memorial, ktorej podnet predtým mestský súd odmietol. Súčasne rozhodla o vrátení kauzy mestskému súdu na vecné preskúmanie.
Podľa slov jedného z vedúcich predstaviteľov Memorialu Jana Račinského ide v danom prípade o dobrý signál. Dnešné rozhodnutie ruskej justície, ako formuloval, oživilo nádej, že otázka, v ktorej tieni boli tak dlho dvojstranné rusko-poľské vzťahy, sa v blízkej budúcnosti vyrieši.
Kauzu už raz uzavreli
Memorial usiluje o odtajnenie materiálov procesných a archívnych materiálov súvisiacich s Katyňou po ukončení trestného stíhania vo veci.
Po tom, čo pozostalí obetí vlani v januári vyčerpali právne opravné prostriedky v Ruskej federácii, avizovali, že sa obrátia na Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu.
Vojenská ruská justícia uzavrela kauzu s tým, že dodatočne identifikovali iba 22 z obetí, pričom medzi nimi nie sú príbuzní žalujúcich, a navyše, predpokladaní páchatelia už nie sú nažive.
Už v roku 2008 sa skupina pozostalých súdnou cestou neúspešne pokúšala o rehabilitáciu popravených Poliakov. Vtedajšie rozhodnutie sa opieralo o verdikt Vrchnej vojenskej prokuratúry Ruskej federácie z roku 2006, v zmysle ktorého nemožno zastrelených poľských vojnových zajatcov považovať za obete bezprávia, pretože už nejestvujú dokumenty o tom, prečo ich povolali na zodpovednosť.
Zabili tisíce Poliakov
Príslušníci sovietskej tajnej služby zavraždili, ako vyšlo postupne najavo, na príkaz Stalinovho vedenia nielen v katynskom lese, ale aj v ďalších lokalitách na dnešnom území Ruska, Bieloruska a Ukrajiny celkovo takmer 22.000 poľských dôstojníkov a predstaviteľov inteligencie.
Znalci pomerov netaja, že na dnešné rozhodnutie ruskej justície mohol mať vplyv posun v oficiálnom postoji Moskvy k tomuto zločinu. Premiér Vladimir Putin sa iba tri dni pred katastrofou poľského prezidentského špeciálu zúčastnil spoločne s predsedom poľskej vlády Donaldom Tuskom na pietnom akte v Katyni, prezident Dmitrij Medvedev potvrdil Stalinovu bezprostrednú zodpovednosť za masovú likvidáciu nevinných Poliakov a prisľúbil, že osobne dozrie nad ďalší priebeh vyšetrovania kauzy.
10. apríla 2010 havaroval pod Smolenskom poľský prezidentský špeciál, v ktorého troskách zahynulo všetkých 96 osôb na palube, vrátane prvého páru krajiny a ďalších osobností, smerujúcich na pietne podujatie pri príležitosti smutného 70. výročia katynského zločinu.