Nový ukrajinský prezident potešil svojho kolegu z Kremľa. Ruskí námorníci zotrvajú v Sevastopole minimálne o štvrťstoročie dlhšie. Gazprom zase Ukrajincom zníži tarifu.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:43 nahradili autorským článkom SME.
CHARKOV, BRATISLAVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu rozdával v ukrajinskom meste Charkov úsmevy. Najskôr ho na letisku čakal voňavý vyzdobený chlieb a potom mu hladko prešla dohoda o predĺžení prenájmu čiernomorského prístavu Sevastopoľa, kde sídli ruská námorná flotila.
Jeho ukrajinský kolega, vo februári zvolený prezident Viktor Janukovyč, prenechá Rusom Sevastopoľ výmenou za 30-percentnú zľavu z ceny ruského plynu. V prípade, že bude drahší ako 330 dolárov za tisíc kubíkov, odpíšu si z ceny sto dolárov. Efekt by sa mal podľa ruskej agentúry Ria Novosti prejaviť už tento apríl. Podľa ukrajinských médií by tak mala Ukrajina ušetriť v priebehu najbližších rokov až 40 miliárd dolárov. Dokedy však bude ruská zľava trvať, včera jasné nebolo.
Pre ukrajinský rozpočet, ktorý nahlodala finančná kríza, to je dobrá správa, uľahčí jej to podľa analytikov vyjednávanie o pôžičke z Medzinárodného menového fondu.
Opozícia: Je to zrada
Opozícia, ktorá považuje prítomnosť cudzích vojsk na svojom území za protiústavnú, už taká nadšená nie je. Označila ju za vlastizradu, ktorá potvrdila proruskú orientáciu Janukovyča, ktorý je populárny najmä na východe Ukrajiny. Jeho predchodca Viktor Juščenko sa viackrát vyhrážal, že ruských vojakov po vypršaní zmluvy z polostrova Krym pošle domov.
Rusi a Krym
Kedysi ruský polostrov darovala Moskva Ukrajine v roku 1954. Rusi a Ukrajinci sa dohodli v roku 1997 na 20-ročnom nájme Sevastopoľu pre ruskú flotilu za 97,7 milióna dolárov ročne. Podľa novej dohohody, môžu ostať Rusi na Kryme do roku 2047.
Prekážal mu nízky nájom (necelých sto miliónov dolárov ročne), ako aj to, že Rusko sa podľa neho k Ukrajine správalo nepriateľsky. Dohodu ešte musí schváliť ruský ukrajinský parlament, čomu chce expremiérka Julia Tymošenková zabrániť. Ako však napísal ruský server Lenta.ru, ak chce mať Ukrajina lacný plyn, musí dať flotilu.
Inak ju čaká zdraženie a ťažká ekonomická situácia.
Kľúčový prístav pre Kremeľ
Pre Rusko je prístav v Sevastopole dôležitý, keďže ide o jedinú ruskú základňu v Čiernom mori. Z včerajšej dohody medzi dvoma spriaznenými prezidentmi vyplýva, že Rusi ostanú po roku 2017 na Kryme ďalších 25 rokov s možnosťou predĺženia o päť rokov, teda až do roku 2047.
„Moja návšteva je znakom konca nepriateľskej éry medzi našimi národmi,“ pochvaľoval si včera Medvedev na Ukrajine.