SME

Najviac pijú Dáni, Slováci sú v európskom priemere

Občania Európskej únie konzumujú približne také množstvo alkoholu, ako pred štyrmi rokmi. Slováci sa od európskeho priemeru v podstatných ukazovateľoch veľmi nelíšia.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BRUSEL. Vyplýva to z dnes publikovaných výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý si všímal názory ľudí na Starom kontinente, ktorému pripadá prvenstvo v konzumácii alkoholu z celosvetového hľadiska.

Prieskum sa uskutočnil v októbri 2009 na vzorke niečo cez 27.000 opýtaných (na Slovensku 1006 respondentov). Prvýkrát sa v rámci prieskumu skúmala aj informovanosť o vplyve alkoholu na zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet abstinentov, teda tých, ktorí nepili alkohol ostatných 12 mesiacov, dosiahol v EÚ priemer 24 percent (2006 - 25 percent), na Slovensku je to 22 percent. Najviac abstinentov je v Portugalsku (42 percent) a Taliansku (39 percent), najmenej v Dánsku (sedem percent) a Švédsku (desať percent).

SkryťVypnúť reklamu

Najviac pijú Dáni, najčastejšie v Portugalsku

Prvú trojku v percentuálnom podiele konzumentov tvoria Dáni, Švédi a Holanďania (88 percent). Z tej skupiny ľudí, ktorí uviedli, že siahli aspoň raz po poháriku za ostatný rok, si dalo 88 percent (2006 - 89 percent) alkoholický nápoj aj za ostatný mesiac. V týchto dvoch ohľadoch sa "alkoholová" mapa oproti roku 2006 až na malé výmeny poradia takmer v ničom nezmenila. Pre ďalší priebeh zhodnotenia odpovedí sa pracovalo už len s upravenou vzorkou tých, ktorí uviedli konzumáciu alkoholického nápoja.

Vo frekvencii pitia vedú Portugalčania - až 43 percent pije na dennej báze. To isté robí 25 percent Talianov, 23 percent Španielov, Slováci sú so štyrmi percentami siedmi v rebríčku od konca. Na Slovensku uviedli štyri percentá respondentov, že pijú štyri- až päťkrát do týždňa, 15 percent ďalších dva- až trikrát, 30 percent raz za týždeň, 27 percent priznalo pitie dva- až trikrát za mesiac a mesačne raz konzumuje alkohol 20 percent Slovákov. Počet "pijanov" narástol najviac v Slovinsku a Rumunsku, v oboch prípadoch narástla skupina denne pijúcich o štyri percentuálne body oproti roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Nárazové pitie je na vzostupe

Respondenti vo vekovej skupine 15- až 24-ročných sú náchylní dať si päť a viac drinkov pri jednej príležitosti, čo potvrdilo narastajúce rozšírenie tzv. nárazového pitia za účelom čo najskoršieho navodenia stavu opitosti. V tejto "disciplíne" majú vedúcu pozíciu Íri, 44 percent z nich uviedlo, že pilo päť a viac drinkov aspoň raz týždenne za ostatný rok. U Slovákov sa táto časť populácie pohybuje na úrovni 17 percent (3. miesto od konca), čo je klesajúci trend oproti roku 2006.

Európania nemajú problém s akceptovaním pravidiel obmedzenia konzumácie alkoholu: 89 percent podporuje vekový limit 18 rokov pre pitie alkoholu a 73 percent je za stanovenie povolenej hranice alkoholu v krvi pre vodičov. Z respondentov len 27 percent vedelo povedať, aký je limit v ich krajine. Diapazón v EÚ je široký: v štyroch krajinách je nulová tolerancia k opitým vodičom, okrem Slovenska sú to Česká republika, Maďarsko a Rumunsko.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia miera tolerancie je vo Veľkej Británii a Írsku (0,8 promile). Najlepší boli Česi (75 percent), Slovensko patrilo s 55 percentami k lepšej tretine v rebríčku najlepšie informovaných obyvateľov členských krajín, v Taliansku a na Cypre žiaden z opýtaných nevedel povedať limit (pre obe krajiny 0,5 promile).

Dáme na cenu

V otázke zodpovednosti spätej s pitím by mal byť zodpovedný len každý za seba. Myslí si to 74 percent opýtaných Slovákov (najvyšší podiel v celej únii), 25 percent si myslí, že by mali zakročiť autority, aby ochránili jedinca od vplyvov alkoholu a jedno percento nevedelo odpovedať. Pre porovnanie: Taliani alebo Maďari (66 a 65 percent) si myslia, že vláda má väčšiu zodpovednosť ako jednotlivec (27 a 33 percent).

Prieskum potvrdil tiež v jednom z indikátorov spätosť Slovákov s cenou alkoholu: 49 percent opýtaných by si kupovalo menej alkoholu, keby jeho cena stúpla o 25 percent. Opäť je to najväčší podiel zo štátov európskej dvadsaťsedmičky, oproti tomu napríklad pod vplyvom zdraženia by svoje správanie v tejto veci zmenilo len 17 percent Dánov, 18 percent Slovincov a 19 percent Holanďanov.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci najviac podporujú myšlienku, aby bolo v každej členskej krajine zakázané pitie mladistvých (napríklad v Portugalsku, Veľkej Británii, či Španielsku exaktne nie je). Za tento zákaz sa vyslovilo 92 percent opýtaných, 84 percent podporuje aj varovné texty na etiketách fliaš pre tehotné ženy a vodičov (v EÚ priemer 79 percent).

Originál prieskumu o vnímaní alkoholu v Európe

Alkohol

Súvisiace témy: Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 718
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 261
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu