HAMBURG, LONDÝN. Letecká doprava začína pomaly fungovať po tom, ako bola odstavená v dôsledku vulkanického prachu z islandskej sopky. Najväčšie európske letiská otvorili v utorok.
Úrady tvrdia, že môže trvať až niekoľko týždňov, kým sa všetci uviaznutí cestujúci dopravia do svojich destinácií. Británia, jedna z krajín najviac postihnutých popolom, znovu otvorila v utorok o 23.00 h SELČ svoj vzdušný priestor, avšak naďalej budú existovať niektoré bezletové zóny, kde je nebezpečná koncentrácia popola.
V texte nájdete:
Prevádzku postupne obnovuje aj letisko v Bratislave (AKTUALIZOVANÉ 14:06)
Na letisko choďte s predstihom (AKTUALIZOVANÉ 14:15)
Situácia v Škandinávii sa zlepšuje
Sopky hrozia naďalej
Nemecko, Dánsko a Fínsko otvárajú vzdušný priestor Nemecko v stredu o jedenástej doobeda po dlhých dňoch opätovne otvorilo celý svoj vzdušný priestor a povolilo prevádzku všetkým letiskám na svojom území. Pripojilo sa tak k ostatným európskym krajinám, ktoré v posledných dňoch opäť celkom alebo aspoň čiastočne otvorili svoj vzdušný priestor po tom, čo bola letecká doprava nad Európou takmer týždeň úplne paralyzovaná oblakom sopečného popola zo sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull.
Ešte v stredu ráno nemecké centrum riadenia letovej premávky DFS informovalo, že obnovili prevádzku len na piatich letiskách na severe krajiny - v Hamburgu, Brémach, Hannoveri, ako aj na berlínskych letiskách Tegel a Schönefeld. Od jedenástej však obnovili prevádzku na všetkých nemeckých letiskách.
Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa by mala v stredu podľa jej šéfa Wolfganga Mayrhubera vypraviť asi 500 letov, teda asi tretinu oproti bežnej praxi. Činnosť druhého najväčšieho nemeckého leteckého prepravcu, spoločnosti Air Berlin, by sa dokonca mala ešte v priebehu dnešného dňa vrátiť do stavu spred sopečnej krízy. Air Berlin tvrdí, že v stredu by mal vypraviť "prakticky všetky plánované lety".
V rovnakom čase dnes úplne otvorí celý svoj vzdušný priestor aj Dánsko, informovala dánska spoločnosť letovej prevádzky Naviair. Leteckú dopravu nad územím Dánska uvoľnili vo výške nad 10.800 metrov už v pondelok, v noci nadnes povolili lety z Kodane a štyroch ďalších letísk v krajine.
Fínsky prevádzkovateľ letísk Finavia predtým oznámil, že vzdušný priestor krajiny je do prípadného odvolania otvorený, pričom väčšina letísk obnoví prevádzku do 11.00 h SELČ. Medzinárodné lety môžu nad územím Fínska lietať od utorka.
V Londýne pristáli prvé lietadlá
Na londýnskom letisku Heathrow pristálo včera ako prvé lietadlo z Vancouveru. Niektorí cestujúci sa neubránili slzám, keď ich lietadlo vzlietlo. Do dnešného rána očakávala letecká spoločnosť British Airways niekoľko desiatok letov z USA, Afriky a Ázie.
Podľa agentúry Eurocontrol otvorili v utorok tri štvrtiny európskeho vzdušného priestoru. Agentúra očakávala v utorok polovicu z bežných 27.500 letov nad Európou, pričom v piatok by sa už situácia mala blížiť k normálu.
Bratislava nabieha pomaly
Vzdušný priestor nad Slovenskom je síce otvorený už od pondelka, prevádzka na bratislavskom letisku M. R. Štefánika sa však na štandardnú úroveň ešte nevrátila. Dôvodom je pozastavenie letov írskeho Ryanairu, ktorý je najväčším prepravcom v krajine. Nízkonákladový prepravca na dnes zrušil spojenia do šiestich miest.
Ryanair plánuje prevádzku obnoviť od štvrtka 5. hodiny ráno. Obnovenie sa týka aj letov sa týka aj bratislavského letiska, kde je Ryanair najväčším dopravcom. Írske aerolínie sa rozhodli do piatku nelietať medzi Veľkou Britániou a Írskom, aby mohli všetky svoje lietadlá sústrediť na lety medzi kontinentálnou Európu a Britskými ostrovmi.
Mnohí cestujúci, ktorí mali zakúpené letenky na lety Ryanairu, sa podľa Madunickej informovali o aktuálnej situácii, davy ľudí preto odletovú halu nezaplnili. Podľa internetovej stránky spoločnosti môžu pasažieri požiadať o preregistráciu leteniek na iný termín alebo požiadať o vrátenie peňazí.
Na letisko choďte s predstihom
Ak je váš let naplánovaný na zajtra na letisko musíte prísť dve hodiny pred plánovaným odletom. Pre sme.sk to povedala obchodná manažérka Ryanairu pre Slovensko Henrike Schmidt. "Pasažieri búkovaní na akýkoľvek let musia na letisko prísť zajtra najneskôr dve hodiny pre plánovaným odletom," zdôraznila.
Väčšina leteckých spoločností má nastavený takzvaný overbooking, čo znamená, že v lietadle predá o niekoľko miest viac, ako ich tam v skutočnosti je. Ak je v prípade írskeho dopravcu overbooking veľký, môže na letiskách dochádzať k chaosu.
"Všetky ostatné spoločnosti lietajú podľa platného letového poriadku," povedala ČTK hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická. Na dnes sú naplánované pravidelné linky do Moskvy, Prahy a Košíc.
Časť Slovákov po zrušení letov cestovala do zahraničia autobusmi. Hovorkyňa autobusového prepravcu Slovak Lines Eva Vozárová ČTK povedala, že spoločnosť pridala už od minulého víkendu najmä linky smerom do Bruselu a Londýna. "O tieto destinácie je veľký záujem, posilové spoje máme naplánované aj na piatok," uviedla.
Lietadlo spoločnosti Lufthansa pristáva na letisku v Bostone 20. apríla 2010. Išlo o prvý let nemeckej leteckej spoločnosti za posledné štyri dni.FOTO: TASR
Bratislavské letisko zrušilo zatiaľ takmer 200 letov Bratislavské letisko prichádza o desaťtisíce eur denne kvôli prerušeniu leteckej dopravy v dôsledku dočasného uzavretia vzdušného priestoru aj nad Slovenskom. Od štvrtka minulého týždňa, kedy islandská sopka začala komplikovať leteckú prepravu v Európe, bolo do stredy 21. apríla do 13:00 zrušených 173 civilných letov.
Dotklo sa to približne 15,2 tis. cestujúcich na prílete a 15,7 tis. cestujúcich na odlete. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. Dana Madunická.
"Súčasná situácia v oblasti leteckej prepravy má negatívny ekonomický dopad i na Letisko Bratislava. Presnú výšku strát v tejto chvíli nemožno jednoznačne vyčísliť, ide o desaťtisíce eur denne, o ktoré letisko prichádza," uviedla Madunická.
Praha očakáva uskutočnenie 80 percent letov Situácia na najdôležitejšom českom medzinárodnom letisku v Prahe-Ruzyni sa od pondelka naďalej zlepšuje, ale do normálu sa ani dnes ešte nevráti.
Podľa hovorkyne spoločnosti Letisko Praha Michaely Lagronovej sa dnes očakáva uskutočnenie asi 80 percent plánovaných letov. V pondelok to bolo iba 20 percent a v utorok necelá polovica plánovaných štartov a pristátí.
Ďalším znakom zlepšenia a normalizovania leteckej prevádzky je oznámenie krízového štábu, ktorý po dnešnej porade na letisku oznámil, že ďalšie pravidelné stretnutia nateraz už nie sú potrebné.
Z hľadiska výskytu popola a prachu z islandskej sopky patrí Česko do druhej zóny: v platnosti zostáva varovanie Riadenia leteckej prevádzky pred výskytom sopečného prachu, ale letecké spoločnosti majú dovolené lietať.
Situácia v Škandinávii sa zlepšuje Letecká doprava v Škandinávii sa po dňoch obmedzení pre popol z islandskej sopky vracia do zabehaných koľají. Dánsko otvorí celý svoj vzdušný priestor od 11:00 SELČ. Jeho väčšia časť vrátane najvýznamnejšieho letiska Škandinávie v Kodani je otvorená už od 02:00 SELČ. Pre lety pod 6 tisíc metrov ostával uzavretý už len sever krajiny.
"Podľa posledných správ oblaky popola z dánskej oblohy zmizli, čo umožňuje otvoriť celý vzdušný priestor a letiská," uviedla hovorkyňa prevádzkovateľa letísk Naviair Camilla Hegnsborgová. Otvorenie bude platiť minimálne do štvrtka.
Fínske letiská vrátane hlavného v Helsinkách by mali dočasne otvoriť o 11:00 SELČ, oznámila spoločnosť Finavia. Väčšina letísk v krajine by mali rovnako otvoriť okolo poludnia, otvorené ostanú najmenej do 14:00 SELČ.
Nórska spoločnosť Avinor informovala, že predlžuje úplné otvorenie svojho vzdušného priestoru do stredy 14:00 SELČ z dôvodu priaznivých predpovedí týkajúcich sa oblakov popola. Nórsko bolo prvou európskou krajinou, ktorá 15. apríla po výbuchu sopky zatvorila celý svoj vzdušný priestor. Otvorila ho opäť v utorok popoludní.
Švédsky vzdušný priestor nad strednou a severnou časťou krajiny je otvorený. Zatvorené ostávajú štokholmské letiská Arlanda, Skavsta a Štokholm-Bromma ako aj Göteborg, vzdušný priestor nad Malmö opäť otvorili.
Maďarský vzdušný priestor zostáva otvorený
Maďarský vzdušný priestor dnes zostáva otvorený, nie sú v ňom rizikové zóny. Väčšina leteckých spojov však lieta podľa letového plánu.
Hovorca spoločnosti Budapest Airport Károly Szilágyi pre maďarskú tlačovú agentúru MTI uviedol, že na letisku sa nevytvárajú rady cestujúcich, na letisko prišli iba tí, ktorí majú letenky na prevádzkované lety.
Maďarská letecká spoločnosť Malév dnes už lieta aj do Londýna, päť ranných spojov, medzi nimi aj bruselský, však zrušili.
Belgicko posiela tri lietadlá pre v cudzine uviaznutých krajanov Belgická vláda v pondelok odsúhlasila poskytnutie troch lietadiel, ktoré patria ministerstvu obrany, na to, aby sa v cudzine uviaznutí Belgičania mohli dostať skôr domov.
Čísla sa v belgických médiách líšia, ale odhaduje sa, že bolo na začiatku tohto týždňa bolo v zahraničí od 30.000 do 50.000 obyvateľov kráľovstva. Minister zahraničných vecí Belgicka Steven Vanackere pre denník Le Soir zdôraznil, že vláda nemôže pomôcť každému, ale lietadlá poskytla za účelom repatriácie krajanov nachádzajúcich sa v krajinách, kde sú horšie životné podmienky.
Prvý Airbus odletel v pondelok popoludní do senegalského Dakaru, kde sa odhaduje počet Belgičanov na tisícku, z nich dopravilo domov pred polnocou 260 cestujúcich. Ďalšie dve lietadlá by mali v priebehu dnešného dňa smerovať do Kinshasy v Konžskej demokratickej republike, kde sa nachádza ďalších 1000 Belgičanov čakajúcich na odvoz do Európy.
Sopky hrozia aj naďalej
Od uplynulého týždňa bolo zrušených viac ako 95.000 letov a letecké spoločnosti majú teraz plné ruky práce. Prednosť majú pasažieri s novými lístkami. Tí, ktorí uviazli na letiskách, si musia počkať na voľné miesto v lietadle, alebo kúpiť si nový lístok.
Vedci sa obávajú, že erupcia by mohla vyvolať väčšiu erupciu susednej sopky Katla, ktorá sa naposledy prejavila v roku 1918. Za posledných 40 rokov došlo na Islande k ôsmim erupciám, avšak len pri poslednej vial vietor juhovýchodne smerom na severnú Európu.
Slováci by na ceste do USA mali počítať so zdržaním
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, ktorí cestujú do Spojených štátov amerických, aby zohľadnili situáciu v leteckej doprave nad severným Atlantikom.
"V tejto súvislosti upozorňujeme najmä na potrebu zabezpečenia ubytovania, dostatočného množstva finančných prostriedkov a cestovného poistenia pre prípad neočakávaného zdržania sa na území USA," uviedol Tlačový odbor MZV SR.
Aktuálnu informáciu o prípadných zmenách v leteckej preprave poskytne príslušná letecká spoločnosť.