ANKARA. Mottakím.
Podľa Davutogla môže Ankara pomôcť pri hľadaní vhodného diplomatického riešenia sporu s Teheránom, ktorý niektoré krajiny vrátane USA obviňujú zo snáh vyrobiť atómové zbrane. Ako povedal šéf tureckého rezortu zahraničných vecí, ak budú naši iránski priatelia súhlasiť s týmto návrhom, ako tretia strana sa staneme sprostredkovateľom rokovaní o ich nukleárnom programe a záležitostiach s tým súvisiacimi.
Turecko zastáva v spore o povahu iránskeho jadrového programu neutrálny postoj - priznáva Teheránu právo na jadrový program, no odmieta jeho využitie na získanie atómovej zbrane a vyvolanie nestability v regióne. Ankaru však k islamskej republike pútajú aj veľmi silné ekonomické väzby, keďže Irán je druhým najväčším dovozcom zemného plynu do prevažne moslimskej krajiny.
Turecko je preto proti navrhovaným sankciám zo strany niektorých stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, keďže tie by mohli mať negatívny dopad na turecko-iránske obchodné vzťahy, píše portál britskej spravodajskej televízie BBC.
Medzinárodné spoločenstvo podozrieva Irán, že pod zámienkou civilného jadrového programu pracuje na vývoji jadrových zbraní. Tieto obvinenia Teherán odmieta a nerešpektuje ani žiadne medzinárodné dohody o jadrových programoch. V reakcii na konanie Teheránu BR OSN zvažuje zavedenie ďalších sankcií voči Iránu.